Dátum poslednej aktualizácie 21.12.2020
Obnoviteľné zdroje energie sú jedným zo základov zeleného rastu. Poskytujú udržateľný, nízko uhlíkový energetický základ, na ktorom môže zelený rast stavať.
Za celé sledované obdobie rokov 2001 – 2019 sa v SR zvýšil podiel energie z obnoviteľných zdrojov energie, čo je pozitívnym signálom pri napĺňaní priorít energetickej politiky a myšlienok zeleného rastu. V roku 2019 podiel energie z OZE na hrubej konečnej spotrebe energie medziročne stúpol a dosiahol hodnotu 16,9 %. SR v predstihu plní záväzok pre rok 2020 dosiahnuť 14 % podiel energie z OZE.
Podiel energie z OZE sa za obdobie rokov 2005 – 2019 zvýšil vo všetkých sektoroch. V roku 2019 bol dosiahnutý v sektore výroba elektrickej energie podiel energie z OZE na úrovni 21,9 %, v sektore výroba tepla a chladu 19,7 % a v sektore doprava 8,3 %. Rovnako v medziročnom porovnaní rokov 2018 – 2019 bol zaznamenaný rastúci, respektíve nemenný trend podielu OZE vo všetkých sektoroch.
Dôraz je kladený na rozvoj využitia potenciálu biomasy (v sektore výroby tepla a chladu) a vodnej energie (výroba elektrickej energie).
Databáza OECD pre indikátory zeleného rastu obsahuje vybrané ukazovatele na monitorovanie pokroku smerom k zelenému rastu a na podporu tvorby politiky a informovanosti verejnosti. Databáza poskytuje syntézu údajov a ukazovateľov dostupné v celej rade domén. Zdrojom podkladových údajov použitých na naplnenie indikátorov zeleného rastu, ako sú prezentované, zahŕňa celý rad databáz OECD a v niektorých prípadoch aj externé dátové zdroje. Databáza zahŕňa členské krajiny OECD, pristupujúce krajiny a vybrané krajiny, ktoré nie sú členmi OECD (vrátane BRIICS hospodárstiev - Brazília, Rusko, India, Indonézia, Čína a Južná Afrika).
Databáza OECD - Indikátory zeleného rastu (OECD Green Growth Indicators database)