Definície súvisiace s indikátorom:
Metodika:
Indikátor je vyhodnotený z výsledkov Národnej inventarizácie a monitoringu lesov SR (NIML SR), ktorá sa realizovala v rokoch 2005 – 2006 a je uceleným a aktuálnym súborom informácií o lesoch v SR k 31. 12. 2005. Predstavuje úplne nový výberový spôsob komplexného zisťovania a hodnotenia stavu lesných ekosystémov na Slovensku.
O vykonaní NIML SR rozhodlo Ministerstvo pôdohospodárstva SR uznesením bodu 5.B.a) k materiálu č. 3473/2004-710 „Návrh na vykonanie veľkoplošnej inventarizácie lesov SR v rokoch 2004 – 2005“ na 23. porade vedenia Ministerstva pôdohospodárstva SR konanej 1. 7. 2004.
Inventarizácia bola uskutočnená v dvojročnom turnuse terénneho zisťovania 2005–2006 výberovým spôsobom v sieti 4×4 km. Takáto hustota siete (kedy jedna inventarizačná jednotka o výmere 5 árov reprezentuje približne 1 600 ha územia) bola vybratá ako optimálna z hľadiska disponibilných zdrojov na realizáciu NIML SR a požadovanú presnosť výsledkov akceptovanú riadiacim výborom (výmeru lesa na celoštátnej úrovni určiť s chybou ±1,0 %, hektárovú zásobu s chybou ±1,8 % a celkovú zásobu s chybou ±2,1 % pri 68 %-nej spoľahlivosti).
Kvantifikácia „mŕtveho“ dreva sa v NIML SR na rozdiel od zahraničných zvyklostí vykonala tak, aby všetky jeho zložky boli vyjadrené v objemovej jednotke m3 s kôrou a dali sa agregovať. Objem suchárov sa určil podľa objemových rovníc živých stromov. Pre objem pňov sa odvodili nové regresné rovnice, ktorých vstupnými veličinami sú hrúbka na hornej reznej ploche pňa a výška pňa. Objem hrubej ležaniny (od 7 cm na tenšom konci) sa vypočítal z odmeranej hrúbky d1 a d2 (cm) s kôrou na oboch koncoch a dĺžky (cm) každého kusa ležiaceho v inventarizačnej ploche (IP), resp. subploche podľa Smalianovho vzorca (Šmelko 2000). Pre objem tenkej ležaniny (tenčiny od 1 do 7 cm) sa vyvinula originálna metodika, kde sa objem husto poukladanej tenčiny (v m3) pripadajúci na 1 m2 plochy získa z biometrického modelu ako funkcia odhadnutej strednej hrúbky tenčiny a prenásobí sa výmerou IP, pokryvnosťou tenčiny a zastúpením dreviny.
Založená sieť trvale, ale neviditeľne fixovaných inventarizačných plôch umožní zisťovať a hodnotiť stav lesa na nich opakovane rovnakým spôsobom aj v budúcnosti v ľubovoľne zvolených (5 – 10 ročných) intervaloch bez nebezpečia, že by boli obhospodarované zámerne ináč ako v ostatných častiach lesných porastov. V súčasnosti prebieha 2. cyklus NIML na tých istých monotorovacích plochách s takmer nezmenenou metodikou (výsledky sa očakávajú v priebehu roka 2017).
Zdroj dát:
Národné lesnícke centrum (NLC)
Odkazy k problematike: