Dátum poslednej aktualizácie 24.11.2021
Indikátor popisuje kvalitu podzemných vôd v rámci základného a prevádzkového monitorovania a hodnotenie stavu útvarov podzemnej vody.
6.1.2. Environmentálne ciele pre útvary podzemnej vody
Zmena od roku 2005 | Zmena od roku 2015 | Posledná medziročná zmena |
---|---|---|
![]() |
![]() |
![]() |
Od roku 2007 sa kvalita podzemných vôd monitoruje v kvartérnych a predkvartérnych útvaroch podzemných vôd v rámci základného a prevádzkového monitorovania. Hodnotenie stavu podzemnej vody pozostáva z hodnotenia kavantitatívneho a chemického stavu. | V obidvoch typoch monitorovania vystupujú do popredia nepriaznivé oxidačno-redukčné podmienky. Najčastejším nevyhovujúcim ukazovateľom vo všetkých kvartérnych útvaroch bolo percentuálne nasýtenie kyslíkom. | V obidvoch typoch monitorovania pretrvávajú nepriaznivé oxidačno-redukčné podmienky, načo poukazujú prekračované hodnoty ukazovteľov Mn a Fecelk. |
Zdroj: SHMÚ
Početnosť prekročených vybraných ukazovateľov v objektoch prevádzkového monitorovania podľa nariadenia vlády SR č. 496/2010 Z. z. v roku 2020
Zdroj: SHMÚ
Ako vyplýva z účelu monitorovacieho programu, pozorovacie objekty základného monitorovania sú situované v oblastiach neovplyvnených ľudskou činnosťou, preto aj podzemné vody vykazujú lepšiu kvalitu v porovnaní s objektami prevádzkového monitorovania navrhnutými tak, aby zachytili pôsobenie výrazných zdrojov znečistenia podzemných vôd.
Hodnotenie kvality podzemných vôd na území Žitného ostrova (2019 - 2020)
Prevládajúci charakter využitia krajiny v monitorovanej oblasti (urbanizované a poľnohospodársky využívané územie) sa premieta do zvýšených obsahov oxidovaných a redukovaných foriem dusíka vo vodách. Okrem týchto ukazovateľov indikujú vplyv antropogénneho znečistenia na kvalitu podzemných vôd prekročené limitné hodnoty Cl- a SO42-. Prekročenie limitnej hodnoty SO42- (sírany) bolo zaznamenané celkovo v 15 prípadoch.
V sledovanom období rokov 2019 a 2020 boli v skupine stopových prvkov zaznamenané zvýšené koncentrácie arzénu (20-krát) a olova (1-krát). Pri ostatných sledovaných stopových prvkoch nebolo zaznamenané prekročenie limitných hodnôt danú Vyhláškou MZ SR 247/2017 Z. z..
Z pesticídov prekročil limitnú koncentráciu v roku 2019 atrazín (1x) v objekte 7215 Malinovo. V roku 2020 sa na kontaminácii podzemných vôd podieľali najčastejšie atrazín 6- krát a desetylatrazín 5- krát. Medzi ďalšie pesticídy, ktoré v roku 2020 prekročili limitnú hodnotu patrí prometrín, terbutrín a tebukonazol.
Zo skupiny polyaromatických uhľovodíkov dochádzalo v oboch rokoch (2019 a 2020) najčastejšie k prekročeniu koncentrácie naftalénu. V roku 2019 - 62-krát (s maximálnou nameranou koncentráciou nad 0,700 µg/l) a v roku 2020 22- krát (s maximálnou koncentráciou nad 0,160 µg/l v objektoch). Z ďalších sledovaných ukazovateľov v tejto skupine došlo k prekročeniu limitných hodnôt pri fenantréne (2x v roku 2019). V roku 2019 bola v objekte 605990 Čalovec - Kameničná zaznamenaná nadlimitná koncentrácia pri ukazovateľoch acenaftén, benzo(b)fluorantén, benzo(k)fluorantén, chryzén, fenantrén, fluorantén, fluorén, naftalén, pyrén a suma polyaromatických uhľovodíkov (PAUs predstavuje sumu reálne nameraných hodnôt benzo(b)fluorantén, benzo(k)fluorantén, benzo(g,h,i)perylén a indeno(1,2,3-c,d)pyrén). V skupine prchavých alifatických uhľovodíkov prekročil medznú hodnotu danú Vyhláškou MZ SR 247/2017 Z. z., vinylchlorid (chloretén) a to najmä v roku 2020. Väčšina sledovaných špecifických organických látok bola stanovená pod detekčný limit použitej analytickej metódy.
Z celkového počtu 75 útvarov podzemných vôd bolo vyhodnotených:
Dobrý chemický stav bol indikovaný v 85,7 % útvarov podzemných vôd, t. j. 77,9 % z celkovej plochy útvarov. Zlý stav bol indikovaný v 14,3 % útvarov podzemnej vody t. j. 22,1 % z celkovej plochy útvarov.
Hodnotením kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd je posúdenie dopadu dokumentovaných vplyvov na útvar podzemnej vody ako celku. Základným ukazovateľom kvantitatívneho stavu útvarov podzemných vôd bol stanovený ustálený režim hladiny podzemných vôd (resp. výdatnosti prameňov), medzi ďalšie patrili bilančné hodnotenie množstiev podzemných vôd a zmeny režimu podzemných vôd na základe výsledkov programu monitorovania. V rámci SR boli do zlého kvantitatívneho stavu zaradené 3 útvary podzemných vôd v správnom území povodia Dunaj. Z tohto počtu je jeden útvar v kvartérnych sedimentoch a 2 vodné útvary sú v predkvartérnych horninách.