Dátum poslednej aktualizácie: 20.01.2022
Množstvo vypustených skleníkových plynov za posledných dvadsaťpäť rokov pokleslo najmä vďaka transformácii hospodárstva a zavedeniu prísnejšej národnej legislatívy. Energetická produktivita slovenského hospodárstva dokázala pomerne rýchlo dobehnúť priemer OECD, za čo môže aj znižujúca sa spotreba energetických surovín. Kým HDP počas posledných dvoch desaťročí rástol, hrubá domáca spotreba energie sa kontinuálne znižovala. Oblasťami s najväčším množstvom emisií sú energetika, priemysel a doprava, pričom sa ich objem znižuje len pomaly.
Integrovaný národný energetický a klimatický plán na roky 2021 – 2030 (2019)
Priemysel na Slovensku patrí z dôvodu štruktúry k energeticky najnáročnejším spomedzi členských štátov EÚ.
Opatrenia na podporu energetickej efektívnosti v priemysle pre obdobie 2021 – 2030 sú kombináciou osvedčených opatrení a aktivít zo slovenských akčných plánov energetickej efektívnosti z obdobia pred rokom 2020 a novo navrhnutých opatrení a aktivít. Návrhy nových opatrení reflektujú potrebu SR zvýšiť tempo dosahovania úspor energie v priemysle, pričom vychádzajú aj zo skúsenosti iných štátov, v ktorých sa ukázali ako veľmi prínosné.
Zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie emisií v podnikoch súťažnou formou
Opatrenie je zamerané na podporu realizácie investičných projektov za účelom znižovania energetickej náročnosti a produkcie CO2. Jeho cieľom je poskytovať podporu na projekty len v miere, ktorá je nevyhnutná pre ich realizáciu, čo bude mať za následok aj značnú úsporu finančných prostriedkov z verejných zdrojov.
Podpora zvyšovania energetickej efektívnosti v podnikoch prostredníctvom operačného programu alebo implementačného mechanizmu
Cieľom opatrenia je podpora realizácie investičných projektov v priemyselných podnikoch s dobou návratnosti viac ako 2 roky za účelom zníženia energetickej náročnosti.
Podpora energetických auditov pre MSP
Cieľom opatrenia je podpora realizácie energetických auditov pre malé a stredné podniky. Vzhľadom na nízky predpokladaný potenciál úspor energie u MSP je predpokladaná hodnota priemerného príspevku k plneniu cieľa na úrovni iba 2,9 GWh ročne.
Dobrovoľné dohody o úspore energie
Cieľom opatrenia v období 2021 – 2030 je priebežne zvyšovať počet subjektov, ktoré budú aktívne prispievať k plneniu cieľa a tiež zapojiť do tejto schémy aj priemyselné prípadne iné relevantné asociácie a združenia.
Nízkouhlíková stratégia rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 (2020)
Klesajúci trend konečnej spotreby energie v sektore priemyslu je charakteristický poklesom celkovej spotreby energie. To predstavuje 32,5% podiel na celkovej konečnej spotrebe energie na Slovensku. Nasledujúce odvetvia priemyslu významne prispievajú k spotrebe paliva a energie: hutníctvo 32%, energetika 32%, chemický priemysel 11%, farmaceutický priemysel 11%, spracovanie dreva 4%, strojárstvo 3%, textilný priemysel 2%, elektro-výroba, výroba skla a výroba obuvi a obuvi približne 1% za každý z nich.
Cieľom stratégie je poskytnúť ucelený dlhodobý (30-ročný) strategický výhľad prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo, ktoré bude zavŕšené dosiahnutím klimatickej neutrality v roku 2050. Na dosiahnutie tohto cieľa boli pre sektor energetiky identifikované opatrenia vrátane tých dodatočných, ktoré by mali prispieť k zníženiu emisií skleníkových plynov o 90 % v porovnaní s rokom 1990 a dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu Slovenska.
Štyri scenáre dekarbonizácie zahŕňajú:
Dekarbonizácia 1: Zameranie na politiky energetickej efektívnosti, so silným nástupom zlepšení energetickej efektívnosti zo strany priemyselných odvetví a obnova bývania zo strany domácností
Dekarbonizácia 2: Vyvážené ciele pre obnoviteľné zdroje aj energetickú efektívnosť
Dekarbonizácia 3: Zameranie na politiky obnoviteľných zdrojov, so silným nástupom biomasy vo výrobe elektriny aj v kúrení a chladení
Dekarbonizácia 4: Dosahovanie cieľa obnoviteľných zdrojov prostredníctvom elektriny, čo vedie k vyššiemu prieniku veterných elektrární na pevnine a solárnej fotovoltaiky.
Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2021 - 2024 (2021)
Vláda SR chce zaručiť právo na priaznivé životné prostredie každému občanovi štátu a zdôrazňuje našu zodpovednosť za ochranu a tvorbu životného prostredia. Vyhlasuje, že vynaloží maximálne úsilie, aby sme nezhoršili prírodný potenciál Slovenska, a bude realizovať postupné kroky na dosiahnutie vyššej kvality životného prostredia a podporenie prechodu na zdrojovo efektívne obehové hospodárstvo.
Vláda SR bude dôsledne dbať na hospodárnosť, efektívnosť a účelnosť vynaložených prostriedkov na výskum a vývoj s cieľom ich postupného a zmysluplného navyšovania na úroveň okolitých krajín. Pri podpore a zavádzaní inovácií bude vláda preferovať prístupy, ktoré znižujú energetickú, materiálovú a emisnú náročnosť a umožňujú zavedenie funkčnej cirkulárnej ekonomiky.
Zmena od roku 2005 | Zmena od roku 2015 | Posledná medziročná zmena |
![]() |
![]() |
![]() |
Konečná energetická spotreba v priemysle zaznamenala od roku 2005 v porovnaní s rokom 2020 pokles. | V strednodobom hodnotení bol zaznamenaný klesajúci trend konečnej energetickej spotreby v priemysle. | Medziročne v priemysle došlo k poklesu konečnej energetickej spotreby. Najväčší pokles KES v priemysle bol zaznamenaný pri výrobe celulózy, papiera a polygrafii, v strojárstve a dopravných zariadeniach a v železiarstve a oceliarstve. |