Každý je povinný nakladať s odpadmi v súlade so zákonom o odpadoch, teda takým spôsobom, ktorý neohrozuje zdravie ľudí a nepoškodzuje životné prostredie, zároveň nesmie dôjsť k:
Podľa § 14 ods. 1 zákona o odpadoch je držiteľ odpadu, teda pôvodca odpadu alebo osoba, ktorá má odpad v držbe, povinný:
Rozšírená zodpovednosť výrobcu je súhrn povinností výrobcu vyhradeného výrobku ustanovených v štvrtej časti zákona o odpadoch. Podstatou rozšírenej zodpovednosti výrobcu je, že výrobca, príp. distribútor vyhradeného výrobku zodpovedá za plnenie stanovených cieľov a limitov pre zber, opätovné použitie, zhodnocovanie a recykláciu odpadu z vyhradeného výrobku a znáša všetky finančné náklady spojené so zberom, prepravou, prípravou na opätovné použitie, zhodnotením, recykláciou, spracovaním a zneškodnením odpadu z vyhradeného výrobku, ktorý výrobca, resp. distribútor uviedol na trh v Slovenskej republike.
Rozšírená zodpovednosť výrobcov sa vzťahuje len na výrobcov vyhradených výrobkov, akými sú elektrozariadenia, batérie a akumulátory, obaly, vozidlá, pneumatiky a neobalové výrobky.
Autorizáciu udeľuje Ministerstvo životného prostredia SR na každú činnosť samostatným rozhodnutím. Autorizácia sa udeľuje na dobu určitú, najviac na päť rokov; v prípade autorizácie na činnosť organizácie zodpovednosti výrobcov, resp. autorizácie na činnosť tretej osoby tak, aby doba platnosti uplynula k 31. decembru kalendárneho roka.
Podmienky udelenia autorizácie sú stanovené v § 90 zákona o odpadoch. Obsah žiadosti o udelenie autorizácie je špecifikovaný v § 2 vyhlášky MŽP SR č. 373/2015 Z. z. o rozšírenej zodpovednosti výrobcov vyhradených výrobkov a o nakladaní s vyhradenými prúdmi odpadov.
Podľa § 98 ods. 1 zákona o odpadoch ten, kto vykonáva zber odpadov bez prevádzkovania zariadenia na zber odpadov alebo prepravu odpadov ako svoj predmet podnikania, je povinný v lehote do 14 dní od začatia výkonu tejto činnosti sa zaregistrovať na okresnom úrade v mieste svojho sídla alebo miesta podnikania; to neplatí, ak je na vykonávanie zberu odpadov alebo prepravy odpadov potrebný súhlas podľa § 97 ods. 1 alebo autorizácia podľa § 89 ods. 1 zákona o odpadoch.
Táto povinnosť sa vzťahuje aj na obchodníka a sprostredkovateľa, ak svoju činnosť nevykonáva ako súčasť činnosti, na ktorú mu bol udelený súhlas podľa § 97 ods. 1 alebo autorizácia podľa § 89 ods. 1 zákona o odpadoch.
Povinnosť registrácie sa vzťahuje aj na prevádzkovateľa zariadenia na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu zo zelene, ktorého ročná kapacita neprevyšuje 100 ton.
Okresný úrad vykoná registráciu na základe písomného oznámenia podnikateľa o začatí vykonávania činnosti, na základe ktorej mu vzniká povinnosť registrácie; podnikateľovi vydá o tom potvrdenie. Okresný úrad zároveň vedie zoznam registrovaných osôb.
Podľa § 11 zákona o odpadoch je držiteľ polychlórovaných bifenylov, u ktorého sa nachádzajú polychlórované bifenyly alebo zariadenie obsahujúce polychlórované bifenyly, povinný bezodkladne vypracovať program držiteľa polychlórovaných bifenylov so zameraním na dekontamináciu zariadení obsahujúcich polychlórované bifenyly a na nakladanie s použitými polychlórovanými bifenylmi a predložiť vypracovaný program na schválenie príslušnému okresnému úradu. V prípade, že program presahuje územný obvod okresného úradu, príslušným orgánom na schválenie programu je okresný úrad v sídle kraja.
Schválený program držiteľa polychlórovaných bifenylov je držiteľ polychlórovaných bifenylov povinný dodržiavať.
Obsah programu držiteľa polychlórovaných bifenylov je upravený v § 4 vyhlášky MŽP SR č. 371/2015 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch a v prílohe č. 4 k tejto vyhláške
Ak dôjde k zmene skutočností uvedených v programe držiteľa polychlórovaných bifenylov, je držiteľ polychlórovaných bifenylov povinný do štyroch mesiacov vypracovať a predložiť na schválenie nový program držiteľa polychlórovaných bifenylov.
Zoznam právnych predpisov platných na území SR: odpady