Vyhľadávanie

TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE X.-Traja kamoši

04.10.2019 - 12.01.2020 Slovenské banské múzeum-Galéria Jozefa Kollára

Slovenské banské múzeum- Galéria Jozefa Kollára a TOTO! je galéria srdečne pozývajú na vernisáž výstavy TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE X. KATARÍNA SLANINKOVÁ- Traja kamoši ..., ktorá sa uskutoční 4.októbra 2019 o 17:00 hod., Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica. Katarína Slaninková je chameleón. Premieňa sa v čase, ale nie v každej knihe, chytí sa jednej formy, a potom ju ťahá, vzájomne prepletá technické riešenia ilustrácie, opakuje v detailoch postupy a až vtedy, keď ju unavia (alebo otrávia), ich opustí a vyberie sa úplne iným smerom. Práca s ceruzkou je v jej ilustrátorskom diele dominantná: pozeráte sa a vidíte ako tancuje na papieri. Ide totiž v páre so spisovateľom – vo vášnivých textoch vášnivo, v tých silových tlačí do papiera linku, v jednoduchých detských ju len tak, lenivo ťahá. Kašle na to, že ilustrácia pre dospelých by mala vyzerať dôležito a dôstojne. Jej ilustrácie súčasných autorov ako Peter Pišťanek či Peter Krištúfek stierajú hranicu medzi detským a dospelým čitateľským svetom. A ilustrátorku to baví – balansovať, skúšať, koľko unesie čitateľ. Deti ťahá do dospeláckej štylizácie, do pátosu, jemnosti, naopak dospelých necháva prekvapených v detskej zjednodušenej kresbe, v kolotočiarskej farebnosti… Originály týchto ilustrácií stojí za to vidieť. Od 4. 10. 2019 do 12. 1. 2020 v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

https://www.muzeumbs.sk/article/sk/vystava-kabinet-ilustracie-x-od-4-oktobra-2019-v-galerii-j-kollara

Chránené územia v miniatúrach

16.10.2019 - 31.10.2019 Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Školská 4, Liptovský Mikuláš


Miniatúry ako zmenšené podoby chránených častí prírody Slovenska na poštových známkach, nálepkách, minciach, maľbách a ďalších predmetoch zo zbierok múzea. Výstava potrvá do 9. 11.
Viac informácií: www.smopaj.sk

Organizátor:Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Environmentálne záťaže a geologická verejnosť

22.10.2019 - 24.10.2019 VYSOKÉ TATRY – ŠTRBSKÉ PLESO A OKOLIE*


Workshop je zameraný na ANALÝZU RIZIKA ZNEČISTENÉHO ÚZEMIA. Prednostne je určený pre cieľovú skupinu osôb s odbornou spôsobilosťou podľa geologického zákona v znení neskorších predpisov, ale aj pre ostatných záujemcov o program workshopu.
Viac informácií: https://www.sazp.sk/projekty-eu

Organizátor:SAŽP

ENVIRO konferencia 2019

24.10.2019 - 24.10.2019 Bratislava

Témy konfrencie:
  • odpady,
  • EIA a
  • vodný zákon.
Viac informácií: https://konferencia.eseminare.sk

Organizátor:Verlag Dashöfer

230. výročie úmrtia Giovanni Antonio Scopoli

24.10.2019 - 24.10.2019 Banská Štiavnica


Život, dielo a vedecké prínosy  2. profesora mineralógie, chémie a metalurgie na Baníckej akadémii v Banskej Štiavnici v r. 1769-1777.

Viac informácií: http://www.banickaspolocnost.sk/akcie-sbs.html
 

Organizátor:Slovenská banícka spoločnosť

Netopiere v službách pokroku robotiky

24.10.2019 - 24.10.2019 Zvolen, nám. SNP, 36, reštaurácia U Alexa,


Pozývame záujemcov, aj laickú verejnosť, do vedeckej kaviarne. Témou sú netopiere a využitie ich vlastností vo vývoji nových biologicky inšpirovaných algoritmov. Netopiere používajú unikátny biologický mechanizmus, ktorý je schopný prehľadávať priestor. Tieto vlastnosti sa dajú využiť napr. pri koordinácii dronov. Nevšedný výskum, spájajúci poznatky biológie, matematiky, informatiky a technológií priblíži v úvodnej prezentácii Mgr. Ladislav Naďo, PhD., vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV. Vo svojom výskume sa venuje behaviorálnej ekológii stromových druhov netopierov, zaujíma ho ich správanie a rozhodovanie pri pohyboch v skupine. Po prezentácii bude možné diskutovať pri malom občerstvení v neformálnej atmosfére, aká býva na týchto podujatiach.
Viac informácií: http://ife.sk/news/netopiere-v-sluzbach-pokroku-robotiky-sk/

Organizátor:Ústav ekológie lesa SAV