Vyhľadávanie

TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE X.-Traja kamoši

04.10.2019 - 12.01.2020 Slovenské banské múzeum-Galéria Jozefa Kollára

Slovenské banské múzeum- Galéria Jozefa Kollára a TOTO! je galéria srdečne pozývajú na vernisáž výstavy TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE X. KATARÍNA SLANINKOVÁ- Traja kamoši ..., ktorá sa uskutoční 4.októbra 2019 o 17:00 hod., Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica. Katarína Slaninková je chameleón. Premieňa sa v čase, ale nie v každej knihe, chytí sa jednej formy, a potom ju ťahá, vzájomne prepletá technické riešenia ilustrácie, opakuje v detailoch postupy a až vtedy, keď ju unavia (alebo otrávia), ich opustí a vyberie sa úplne iným smerom. Práca s ceruzkou je v jej ilustrátorskom diele dominantná: pozeráte sa a vidíte ako tancuje na papieri. Ide totiž v páre so spisovateľom – vo vášnivých textoch vášnivo, v tých silových tlačí do papiera linku, v jednoduchých detských ju len tak, lenivo ťahá. Kašle na to, že ilustrácia pre dospelých by mala vyzerať dôležito a dôstojne. Jej ilustrácie súčasných autorov ako Peter Pišťanek či Peter Krištúfek stierajú hranicu medzi detským a dospelým čitateľským svetom. A ilustrátorku to baví – balansovať, skúšať, koľko unesie čitateľ. Deti ťahá do dospeláckej štylizácie, do pátosu, jemnosti, naopak dospelých necháva prekvapených v detskej zjednodušenej kresbe, v kolotočiarskej farebnosti… Originály týchto ilustrácií stojí za to vidieť. Od 4. 10. 2019 do 12. 1. 2020 v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

https://www.muzeumbs.sk/article/sk/vystava-kabinet-ilustracie-x-od-4-oktobra-2019-v-galerii-j-kollara

Hydrogeologický prieskum v deficitných oblastiach

16.10.2019 - 18.10.2019 Číž, Rimavská kotlina


Priebeh prvých štyroch terénnych hydrogeologických seminárov, ktoré sa začali stretnutím hydrogeológov v Blatnici (2008) a pokračovali v Starej Lesnej (2011), Krásnohorskej Dlhej Lúke (2015) a vo Vitanovej – Oraviciach (2017) presvedčil výbor SAH, že uvedená voľnejšia forma odborného podujatia bez prísne radených tém, zostavených zborníkov a organizovaných vystúpení našla svoju odozvu v radoch odbornej verejnosti. Výbor SAH preto pristupuje k organizácii ďalšieho následníckeho podujatia, tentoraz na tému: „Hydrogeologický prieskum v deficitných oblastiach”. Jeho cieľom je výmena praktických informácií o nových technologických a metodických postupoch či novej legislatíve v odbore – o veciach ktoré súčasných hydrogeológov najviac zaujímajú. Odborná diskusia sa na týchto podujatiach koná vždy na tvári hydrogeologicky tematicky zaujímavého miesta. V piatom ročníku terénneho seminára to budú hydrogeologické vrty a hydrodynamické skúšky realizované v rámci rozsiahlych vyhľadávacích hydrogeologických prieskumov podporovaných zo štrukturálnych fondov EÚ v oblasti Rimavskej kotliny a Cerovej vrchoviny – regiónu na našom území azda najviac postihnutého suchom a klimatickou zmenou.
Viac informácií: http://sah-podzemnavoda.sk

Organizátor:Slovenská asociácia hydrogeológov

Chránené územia v miniatúrach

16.10.2019 - 31.10.2019 Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Školská 4, Liptovský Mikuláš


Miniatúry ako zmenšené podoby chránených častí prírody Slovenska na poštových známkach, nálepkách, minciach, maľbách a ďalších predmetoch zo zbierok múzea. Výstava potrvá do 9. 11.
Viac informácií: www.smopaj.sk

Organizátor:Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Čistá energia pre všetkých Európanov a národné energeticko-klimatické plány

18.10.2019 - 18.10.2019 Národná rada Slovenskej republiky, Nám. Alexandra Dubčeka 1, Bratislava


Perspektívy obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku

Témy:

  • Ambície obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku
  • Na ceste k novému energetickému systému a trhom s energiou
  • Diskusia: Formovanie a financovanie energetického prechodu Slovenska


Viac informácií: https://euractiv.sk

Organizátor:Národná rada Slovenskej republiky

Šelmy a šelmičky

18.10.2019 - 18.10.2019 Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Školská 4, Liptovský Mikuláš


Podujatie realizované pri príležitosti Svetového dňa zvierat určené pre základné a stredné školy.
Viac informácií: www.smopaj.sk

Organizátor:Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva