Vyhľadávanie

TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE X.-Traja kamoši

04.10.2019 - 12.01.2020 Slovenské banské múzeum-Galéria Jozefa Kollára

Slovenské banské múzeum- Galéria Jozefa Kollára a TOTO! je galéria srdečne pozývajú na vernisáž výstavy TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE X. KATARÍNA SLANINKOVÁ- Traja kamoši ..., ktorá sa uskutoční 4.októbra 2019 o 17:00 hod., Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica. Katarína Slaninková je chameleón. Premieňa sa v čase, ale nie v každej knihe, chytí sa jednej formy, a potom ju ťahá, vzájomne prepletá technické riešenia ilustrácie, opakuje v detailoch postupy a až vtedy, keď ju unavia (alebo otrávia), ich opustí a vyberie sa úplne iným smerom. Práca s ceruzkou je v jej ilustrátorskom diele dominantná: pozeráte sa a vidíte ako tancuje na papieri. Ide totiž v páre so spisovateľom – vo vášnivých textoch vášnivo, v tých silových tlačí do papiera linku, v jednoduchých detských ju len tak, lenivo ťahá. Kašle na to, že ilustrácia pre dospelých by mala vyzerať dôležito a dôstojne. Jej ilustrácie súčasných autorov ako Peter Pišťanek či Peter Krištúfek stierajú hranicu medzi detským a dospelým čitateľským svetom. A ilustrátorku to baví – balansovať, skúšať, koľko unesie čitateľ. Deti ťahá do dospeláckej štylizácie, do pátosu, jemnosti, naopak dospelých necháva prekvapených v detskej zjednodušenej kresbe, v kolotočiarskej farebnosti… Originály týchto ilustrácií stojí za to vidieť. Od 4. 10. 2019 do 12. 1. 2020 v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

https://www.muzeumbs.sk/article/sk/vystava-kabinet-ilustracie-x-od-4-oktobra-2019-v-galerii-j-kollara

Hydrogeologický prieskum v deficitných oblastiach

16.10.2019 - 18.10.2019 Číž, Rimavská kotlina


Priebeh prvých štyroch terénnych hydrogeologických seminárov, ktoré sa začali stretnutím hydrogeológov v Blatnici (2008) a pokračovali v Starej Lesnej (2011), Krásnohorskej Dlhej Lúke (2015) a vo Vitanovej – Oraviciach (2017) presvedčil výbor SAH, že uvedená voľnejšia forma odborného podujatia bez prísne radených tém, zostavených zborníkov a organizovaných vystúpení našla svoju odozvu v radoch odbornej verejnosti. Výbor SAH preto pristupuje k organizácii ďalšieho následníckeho podujatia, tentoraz na tému: „Hydrogeologický prieskum v deficitných oblastiach”. Jeho cieľom je výmena praktických informácií o nových technologických a metodických postupoch či novej legislatíve v odbore – o veciach ktoré súčasných hydrogeológov najviac zaujímajú. Odborná diskusia sa na týchto podujatiach koná vždy na tvári hydrogeologicky tematicky zaujímavého miesta. V piatom ročníku terénneho seminára to budú hydrogeologické vrty a hydrodynamické skúšky realizované v rámci rozsiahlych vyhľadávacích hydrogeologických prieskumov podporovaných zo štrukturálnych fondov EÚ v oblasti Rimavskej kotliny a Cerovej vrchoviny – regiónu na našom území azda najviac postihnutého suchom a klimatickou zmenou.
Viac informácií: http://sah-podzemnavoda.sk

Organizátor:Slovenská asociácia hydrogeológov

Chránené územia v miniatúrach

16.10.2019 - 31.10.2019 Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Školská 4, Liptovský Mikuláš


Miniatúry ako zmenšené podoby chránených častí prírody Slovenska na poštových známkach, nálepkách, minciach, maľbách a ďalších predmetoch zo zbierok múzea. Výstava potrvá do 9. 11.
Viac informácií: www.smopaj.sk

Organizátor:Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Snehová metelica 37 km od rovníka

17.10.2019 - 17.10.2019 Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš, Ul. Školská 4


Príďte si vypočuť pútavé rozprávanie Stanislava Kaľavského o jeho zážitkoch a skúsenostiach z dobrodružnej cesty do Kene a Ugandy. A to, že budú skutočne unikátne Vám napovedia aj slová samotného cestovateľa:
„Uganda a Keňa mi išli oproti už roky. Dlho som mal priveľký rešpekt pred rovníkovou Afrikou. Počúval som rôzne názory ľudí na túto zaujímavú časť sveta a snažil som sa utvoriť si svoj názor na ňu už dopredu. Ako vždy som sa na cestu pripravoval zodpovedne a s pokorou. A naozaj sa to oplatilo. Dostal som sa do najvyššieho pohoria Afriky, pozrel som sa zblízka do múdrych očí goríl a šimpanzov, zatancoval som si po divošsky s Pygmejmi kúsok od hraníc obávaného Konga, v treskúcej zime som v noci stúpal s mojím sprievodcom Kikujom na druhý najvyšší vrch Afriky, cez ktorý prechádza rovník, jedol  som ugali s kapustou s Masajmi v ich chatrčiach a nemohol som spať pre ohlušujúci bľakot stoviek kôz, ktoré boli celú noc pri mojom stane. Splnil som si svoj detský sen, že možno raz uvidím obrovské stáda zvierat na africkej savane. Nikde inde som nemal intenzívnejší pocit, že vnímam svet bez ohľadu na čas. Zvieratá sa nikde neponáhľajú, šialený beh o život v savane trvá iba chvíľku. A hlavne som si uvedomil, aké mám šťastie vidieť kúsok sveta, ktorý zostal rovnaký ako pred miliónmi rokov. Len dokedy?“  

Viac informácií: http://www.smopaj.sk/sk/clanok/295-ekopodujatie
 

Organizátor:Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva