Preskočit na obsah

Vyhľadávanie

Noc záhad a tajomstiev

13.05.2023 - 13.05.2023 Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš

Ak máš odvahu, zostúp do jaskyniarskej expozície po rebríku! Preskúmaj čarovnú truhličku, vyskúšaj, ako sa drví zrno na zrnotierke. Vypočuj si rozhovory s legendou slovenskej speleoarcheológie Jurajom Bártom i povesti o jaskyniach Liptova. Zabav sa pri skladaní kvapľov, spoznaj záhady svietiacich minerálov, zisti, čo vieme o dinosauroch či o tajomstvách ríše húb. Zapojiť sa môžeš aj do workshopu na tému Vzácne kury. 

Viac informácií: Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Organizátor:Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Noc múzeí a galérií 2023 v Slovenskom banskom múzeu

13.05.2023 - 13.05.2023 Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica

Slovenské banské múzeum pozýva do Banského múzea v prírode, Kammerhofu a Starého zámku už v sobotu 13. mája 2023 od 15:00 do 21:00 hod.

Banské múzeum v prírode ponúkne počas Noci múzeí a galérií 2023 stretnutie s baníkmi. Počas stretnutia sa dozviete, ako sa v bani skutočne pracovalo, dozviete sa o vývoji banských prác a o osobných skúsenostiach z práce baníka. Stretnutie s baníkom sa uskutoční dvakrát za hodinu a témami budú banská koľajová doprava, banské nakladače, úpravníctvo a banské výťahy. Pre rodiny s deťmi je pripravený Hravý skanzen - spoznávanie expozície pomocou hry (hrací plán).

V ponuke budú aj predĺžené prehliadky bane (podzemia), ktoré je potrebné si rezervovať vopred a nie sú súčasťou vstupenky na podujatie Noc múzeí a galérií 2023.

Hlavný komrskogrófsky úrad v Banskej Štiavnici v 17.storoči preberal do svojej správy čoraz viac banských diel, čo si vyžadovalo aj personálne posilnenie ich správy. V dôsledku rozmachu ťažby v banskoštiavnickom revíri, ale aj s úpadkom v kremnickej a banskobystrickej oblasti pristúpila Mária Terézia k reforme banskej správy s dôrazom na zvýšenie starostlivosti a odborné vedenie banských a hutných prevádzok. V r.1747 vydala inštrukciu, ktorou od základu zmenila štruktúru úradu hlavného komorského grófa. Vzhľadom na vydanú inštrukciu hlavný komorský gróf vypísal výberové konanie, ktorého sa môžete zúčastniť v Banskej Štiavnici už 13. mája 2023 od 15:00 hod. v Kammerhofe. Skúšajúcou bude samotná Mária Terézia.

Starý zámok ponúka komentované prehliadky až do 21.00 hod. Vstupy budú organizované a so začiatkom o 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 a posledný vstup o 20:00 hod.

Podzemie, banské diela a práca baníkov sú základom historického a kultúrneho bohatstva, na ktorom sa vybudovalo mesto Banská Štiavnica a jeho okolie. 

Slovenské banské múzeum chce verejnosti počas medzinárodného podujatia Noc múzeí a galérií sprístupniť expozície zameraná na históriu baníctva, aby tak poukázalo na podstatu, prečo sa územie Banskej Štiavnice s priľahlými obcami stalo súčasťou svetového dedičstva UNESCO. 

Organizátor:Slovenské banské múzeum

2. Minifest Planéty A na tému RECYKLÁCIA A UPCYKLÁCIA / Prievidza

13.05.2023 - 13.05.2023 Galéria Jabloň, M. Falešníka 6, Prievidza

2. Minifest Planéty A na tému RECYKLÁCIA A UPCYKLÁCIA / Prievidza sa uskutoční v Galérii Jabloň v Prievidzi.

Kedy: 13. máj 2023, 10 – 17 hod.
Kde: Galéria Jabloň, Prievidza

 ČO TI PONÚKNU MÁJOVÉ STEJDŽE NA POSCHODIACH?

Tému Recyklácia a upcyklácia zažiješ z rôznych strán:

  • upcyklačné workshopy pre deti aj veľkých,
  • premietanie krátkych filmov,
  • výstavu grafík a koláží,
  • prednášky,
  • diskusie,
  • recy/upcy market,
  • občerstvenie a dobré jedlo.

Vstup je voľný.

Detaily aktivít nájdeš na sociálnych sieťach FB a IG.

Minifest Planéty A spoluorganizujeme s kultúrno-kreatívnym centrom Galéria Jabloň a Informačným centrom mladých (ICM) Prievidza.

Organizátor:Planéta A