Kľúčové zistenia
Vtáctvo veľmi citlivo reaguje na zmeny vo využívaní krajiny a indikuje tak celkový stav biodiverzity. Keďže stojí na vrcholových priečkach potravnej pyramídy, bolo navrhnuté ako bioindikátor, ktorý by mal vyhodnocovať zmeny v biodiverzite na európskej úrovni.
V predchádzajúcich desaťročiach hospodárenie v Európe prešlo zásadnými a hlbokými zmenami, a to ako vo využívaní poľnohospodárskej pôdy, tak aj lesov. Vo veľkej časti Európy tento vývoj znamenal intenzifikáciu hospodárstva a v jeho dôsledku aj väčší tlak na prírodu. Tento tlak sa neskôr odrazil v celkovej biodiverzite, a teda aj v zmenách početnosti vtáctva, predovšetkým v nelesnej krajine.
V rokoch 2005 – 2015 bolo v rámci monitoringu trendov bežných druhov vtáctva zaznamenaných na Slovensku celkovo 117 – 160 druhov vtáctva (8 530 – 18 597 jedincov). Kvôli nedostatočným dátam u časti druhov však boli trendy hodnotené len u 102 z nich.
V rámci druhov viazaných na poľnohospodárske ekosystémy boli zistené preukazné trendy u desiatich druhov. Tento počet druhov s preukaznými trendmi je dvakrát vyšší ako pri hodnotení v roku 2009, čo poukazuje na zvyšujúcu sa kvalitu dát.
Stabilný trend početnosti bol zistený u stehlika obyčajného (Carduelis carduelis) a strnádky obyčajnej (Emberiza citrinella).
Mierny pokles bol zistený u škovránka (Alauda arvensis), lastovičky (Hirundo rustica), pŕhľaviara čiernohlavého (Saxicola torquata), kanárika poľného (Serinus serinus), hrdličky poľnej (Streptopelia turtur), penice obyčajnej (Sylvia communis) a cíbika chochlatého (Vanellus vanellus).
Prudký pokles bol zistený u svrčiaka zelenkavého (Locustella naevia).
U žiadneho druhu nebol trend klasifikovaný ako rastúci.
U ostatných druhov bol trend nepreukazný, t.j. neistý, avšak celkový obraz bol podobný ako u druhov s preukazným trendom. Prevažovali druhy s klesajúcou tendenciou početnosti (8 druhov) nad tými s rastúcou (6 druhov).
Celkovo sa tak negatívny vývoj poľnohospodárskych druhov vtákov na národnej úrovni u jednotlivých druhov podobá situácii inde v Európe, pričom klesajú prudšie ďalekí migranti (druhy zimujúce v Afrike, resp. na juh od Stredozemného mora), kde sa k negatívnym zmenám na hniezdiskách pridávajú aj negatívne zmeny na zimoviskách.
Od roku 2006 klesla početnosť vybraných druhov na národnej úrovni o 43 %. Jedná sa o veľmi výrazný prepad početnosti a to napriek tomu, že prvé roky monitoringu početnosť vykazovala skôr stabilnú tendenciu.