Definícia indikátora
Indikátor hodnotí ohrozenosť druhov nižších a vyšších rastlín, ktorá predstavuje podiel druhov zaradených v kategóriách ohrozenosti podľa IUCN v príslušných červených zoznamoch druhov na celkovom počte známych druhov. Stav ohrozenosti druhov nižších rastlín v SR je spracovaný podľa červeného zoznamu z roku 2001 (Baláž, Marhold, Urban a kol., 2001. Červený zoznam rastlín a živočíchov Slovenska). Stav ohrozenosti druhov papraďorastov a vyšších rastlín v SR je spracovaný podľa aktualizovaného červeného zoznamu z roku 2015 (Eliáš P. jr., Dítě D., Kliment J., Hrivnák R. & Feráková V., 2015. Red List of ferns and flowering plants of Slovakia).
Kľúčové zistenia
V SR sa viac ako štvrtina pôvodných druhov rastlín nachádza v rôznom stupni ohrozenosti. Najviac kriticky ohrozených druhov flóry SR pochádza z biotopov globálne ohrozených v celej strednej Európe (rašeliniská, mokrade, zaplavované lúky, slaniská, piesky). Základnou príčinou ohrozenia rastlín je práve priama alebo nepriama deštrukcia týchto stanovíšť, pričom niekde doteraz nepoznáme ich pravé príčiny.
Prvý komplexný zoznam ohrozených rastlín na Slovensku spracoval kolektív pod vedením Štefana Maglockého. Po zapracovaní pripomienok botanikov i ochranárov bola upravená verzia publikovaná v roku 1983 (Maglocký 1983).
Druhé, aktualizované vydanie spracované už podľa metodiky IUCN vyšlo po desiatich rokoch (Maglocký a Feráková 1993).
Tretia verzia červeného zoznamu bola publikovaná ako súčasť zoznamu vyšších a nižších rastlín Slovenska (Marhold a Hindák 1998).
Štvrtá verzia vyšla v roku 2001, kedy bol vydaný červený zoznam rastlín, podľa ktorého bolo v rôznych kategóriách ohrozenosti 2 861 taxónov rastlín (pribudli predtým chýbajúce skupiny), t. j. celkovo 22,7 %. Z toho podiel ohrozených druhov vyšších rastlín činil 30,3 % a nižších rastlín 11,4 % (IUCN kategórie CR, EN, VU).
Piata verzia – Aktualizovaný červený zoznam výtrusných a kvitnúcich rastlín Slovenska (2015) – zahŕňa 1 218 taxónov, čo predstavuje približne 34 % z 3 619 pôvodných druhov a archeofytov flóry Slovenska. Z toho ohrozených (v rámci kategórií CR, EN a VU) je 527 druhov vyšších rastlín (14,6 %).
80 taxónov (7 %) nebolo na území Slovenska potvrdených (66 regionálne vyhynuté, 17 pravdepodobne regionálne vyhynuté). Zvyšnú skupinu predstavuje 347 taxónov hodnotených v kategórii takmer ohrozené (NT, 29 %), 162 taxónov zaradených medzi menej dotknuté (LC, 13 %), 91 taxónov ako údajovo nedostatočné (DD, 7 %) a 8 taxónov (1 %) bolo zaradených do kategórií NE (nehodnotené) a NA (nepríslušný). Do piatej verzie Červeného zoznamu bolo zaradených 27 taxónov nových pre flóru Slovenska a 14 vyhynutých a nezvestných taxónov bolo pre flóru znova potvrdených.
Pre nižšie rastliny je dodnes platný červený zoznam rastlín z roku 2001.
V roku 2014 bol spracovaný návrh červeného zoznamu lesných a nelesných biotopov a druhov Karpát v rámci projektu BioREGIO Carpathians [Kadlečík J. (ed.) (2014): Carpathian Red List of forest habitats and species, Carpathian List of invasive alien species (draft). ŠOP SR, 234 pp.] a v rámci neho boli prehodnocované aj národné červené zoznamy vyšších rastlín karpatskej časti Slovenska [Turis P., Kliment J., Feráková V., Dítě D., Eliáš P., Hrivnák R., Košťál J., Šuvada R., Mráz P. & Bernátová D. (2014): Red List of vascular plants of the Carpathian part of Slovakia. – Thaisia – J. Bot. 24 (1): 35-87], mäkkýšov, pavúkov, vážok, rovnokrídlovcov, denných motýľov, rýb, mihulí, obojživelníkov, plazov, vtákov a cicavcov. Návrh červeného zoznamu Karpát bol v roku 2015 predložený príslušným orgánom Karpatského dohovoru. Pretože však ide o prvý pracovný návrh, vyžaduje doplnenie, revíziu a následnú akceptáciu na celokarpatskej úrovni.