Preskočit na obsah

Drahokamy a drahé kamene na Slovensku

Geologická stavba Slovenska, prítomnosť sopečných hornín predurčujú výskyt drahých kameňov na našom území. Drahými kameňmi sa zaoberajú gemológovia. Gemológia vznikla s praktickým cieľom zabrániť chybám a podvodom pri spracovaní a obchodovaní s ozdobnými kameňmi.

Opál – drahokam, ktorý preslávil Slovensko

Názov je odvodený zo staroindického slova „upala“, drahý kameň. Opál je nesmierne cenený drahokam. V minulosti patril medzi najluxusnejšie drahé kamene, z ktorých šperky si mohli dovoliť len najbohatšie rody (obľúbil si ho napr. Napoleon a jeho manželka Jozefína).
Opál sa až do objavenia nových nálezísk v Mexiku a Austrálii v 19. storočí ťažil na jedinej lokalite na svete v Slovenských opálových baniach medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Sú to najstaršie opálové bane na svete a jediné na našom kontinente. Prvá písomná zmienka o obci Červenica, spojená s opálom, je z roku 1409. Staré banské diela boli zatvorené v roku 1922, kedy bola zrušená aj ťažba drahého opálu - slovenského národného kameňa. Až v roku 2012 bola ťažba znovu spustená a v lete roku 2015 bola baňa otvorená pre návštevníkov. Práve v tejto opálovej bani bol v roku 1775 nájdený najväčší a najhodnotnejší drahý opál na svete – Harlekýn, ktorý vážil 594 g. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

Ametyst – kameň duchovna, čestnosti a pokory

Názov je odvodený z gréckeho amethystos - neopojný, neopilý. Ametyst je od nepamäti považovaný za cenný drahý kameň, ktorému sa pripisovali magické vlastnosti. Fialová farba symbolizuje duchovno, preto je ametystový prsteň dodnes biskupským symbolom. Zvlášť sýto fialové čisté ametysty sa cenili viac ako iné drahokamy. Dodnes sú ozdobou mnohých kráľovských korún a korunovačných klenotov, bok po boku s rubínmi, smaragdami, zafírmi a diamantmi.

Hodruša – Hámre a Banská Štiavnica spolu s Pukancom sú odvekými zdrojmi dodnes veľmi cenených ametystových drúz, ktoré sú aj v súčasnosti ozdobou a pýchou nejednej zbierky minerálov u nás aj v zahraničí.
Pozornosť si zasluhujú tiež slávne štiavnické holubníkové kremene a ametysty. Holubníkový kremeň z Banskej Štiavnice možno považovať za symbol štiavnických nerastov. Jeho zobrazenie je aj súčasťou loga CHKO Štiavnické vrchy. Najväčší objavený ametyst je dlhý 3 metre, má šírku 1,8 metra a výšku 2,2 metra. Váži 13 ton a je vystavený v prírodnom historickom múzeu v „Shandong Tianyu”, v Číne.


Marmarošské diamanty – aj Slovensko má svoje diamanty

Názov  je odvodený od pôvodnej oblasti Marmaroš, bývalej uhorskej župy, ktorej zodpovedajúce historické územie je v dnešnom Rumunsku a Ukrajine.
Marmarošský diamant - SiO2 je čistá, priehľadná odroda kremeňa, presnejšie kryštálu. Vyskytuje sa voľne v puklinách hornín, kde vzniká kryštalizáciou z hydrotermálnych roztokov. Na Slovensku sa vyskytuje od Stakčína, Uble, Uliča až po Veľkú Poľanu, Veľký Lipník a v okolí potokov Starej Ľubovne.


Zdroj: