Dátum zverejnenia: 12. 2. 2019
Úplné znenie: http://www.minzp.sk
Najbližší termín preskúšania pre získanie odbornej spôsobilosti v oblasti IPKZ podľa § 1 vyhlášky č. 11/2016 Z. z. bude v priebehu mesiaca marca 2019, bližšie a aktuálne informácie sú na stránke MŽP SR.
Držitelia odbornej spôsobilosti s dátumom platnosti do 28. 2. 2019, do 13. 3. 2019 a do 28. 3. 2019 môžu do doby platnosti osvedčenia požiadať MŽP SR o predĺženie jeho platnosti.
Žiadosti zasielajte na adresu e-mailom na adresu jana.gustafikova@enviro.gov.sk alebo poštou na adresu:
Ministerstvo životného prostredia SR
Sekcia environmentálneho hodnotenia a odpadového hospodárstva
Odbor odpadového hospodárstva a integrovanej prevencie
Oddelenie integrovanej prevencie
Nám. Ľ. Štúra 1
812 35 Bratislava
Dátum zverejnenia: 9. 1. 2018
Slovenský hydrometeorologický ústav oznamuje, že 14. 12. 2018 boli na stránke SHMÚ zverejnené aktuálne údaje za rok 2017 o vypúšťaní a prenosoch znečisťujúcich látok v zmysle zákona č. 205/2004 Z. z. o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Údaje za rok 2017 sú zverejnené na stránke http://nrz.shmu.sk.
Kontakt pre bližšie informácie:
Ing. Daniela Ďurkovičová, daniela.durkovicova@shmu.sk
Slovenský hydrometeorologický ústav
Jeséniova 17
833 15 Bratislava
tel. 02/59 415 291
Dátum zverejnenia: 12. 11. 2018
Fórum sa uskutoční dňa 20. 11. 2018 a bude zamerané na riešenie potrieb odborníkov z priemyslu, z poľnohospodárstva, ako aj z ďalších zainteresovaných strán, orgánov štátnej a verejnej správy, vedeckovýskumných inštitúcií a prostredia akademickej obce.
Viac informácií: Pozvánka, Program
Dátum zverejnenia: 24. 8. 2018
10. augusta 2018 vydala Európska komisia nové vykonávacie rozhodnutie, ktorým sa stanovuje typ, formát a frekvencia informácií, ktoré majú členské štáty sprístupňovať na účely podávania správ o vykonávaní smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách.
Vykonávacím rozhodnutím sa stanovuje typ, formát a frekvencia informácií vzťahujúcich sa na obdobie od roku 2017, ktoré majú členské štáty sprístupňovať.
Uvedenú povinnosť bude za SR zabezpečovať aj v spolupráci s ďalšími organizáciami rezortu ŽP Slovenská agentúra životného prostredia so sídlom v Banskej Bystrici.
Stiahnite si:
Dátum zverejnenia: 24. 8. 2018
Európska komisia dňa 12. júla 2018 prostredníctvom svojho úradu EIPPCB v Seville formálne začala práce na revízii referenčného dokumentu o BAT kováčne a zlievarne (Smitheries and Foundries Industries – SF BREF).
Revidovaný dokument sa týka činností uvedených:
Na základe uvedeného Slovenská inšpekcia životného prostredia, BAT Centrum, vyzýva expertov v danej oblasti a záujemcov o prácu v národnej technickej pracovnej skupine (TPS) „Kováčne a zlievárne“ k prihláseniu sa do tejto TPS v termíne do 28. septembra 2018 na e-mailových adresách cyril.burda@sizp.sk alebo bat.centrum@sizp.sk.
Stiahnite si: Revízia referenčného dokumentu...
Dátum zverejnenia: 21. 8. 2018
Odborne spôsobilá osoba, ktorá nadobudla osvedčenie o odbornej spôsobilosti na poskytovanie odborného poradenstva v oblasti integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania životného prostredia s časom platnosti do 19. septembra 2018, môže do tohto dátumu požiadať Ministerstvo životného prostredia odbor integrovanej prevencie o jeho predĺženie. Podľa odseku 10 § 2 vyhlášky MŽP SR č. 11/2016 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 39/2013 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov môže MŽP SR predĺžiť platnosť osvedčenia na ďalších 5 rokov.
Vašu žiadosť môžete zaslať na adresu: Ministerstvo životného prostredia SR, Sekcia environmentálneho hodnotenia a odpadového hospodárstva, Odbor integrovanej prevencie, Nám. Ľ. Štúra 1, 812 35 Bratislava.
Oznam je umiestnený na stránke MŽP SR: http://www.minzp.sk/sekcie/temy-oblasti/integrovana-prevencia-kontrola-znecistovania/
Dátum zverejnenia: 15. 8. 2018
Európska komisia dňa 12. júla 2018 prostredníctvom svojho úradu EIPPCB v Seville formálne začala práce na revízii referenčného dokumentu o BAT pre bitúnky a priemysel spracovávajúci ich vedľajšie živočíšne produkty (Slaughterhouses and Animal By-products Industries – SA BREF).
Revidovaný dokument sa týka činností uvedených:
ako aj
Na základe uvedeného Slovenská inšpekcia životného prostredia, BAT Centrum, vyzýva expertov v danej oblasti a záujemcov o prácu v národnej technickej pracovnej skupine (TPS) „Bitúnky“ k prihláseniu sa do tejto TPS v termíne do 14. septembra 2018 na e-mailových adresách cyril.burda@sizp.sk alebo bat.centrum@sizp.sk.
Stiahnite si: List
Dátum zverejnenia: 9. 1. 2018
13. decembra 2017 vydala Európska komisia správu o pokroku pri vykonávaní nariadenia o Európskom registri uvoľňovania a prenosov znečisťujúcich látok (E-PRTR); správa obsahuje environmentálne informácie o emisiách z najväčších priemyselných zariadení prevádzkovaných na území Európy.
Zo správy vyberáme:
Register E-PRTR bol zriadený nariadením (ES) č. 166/2006[1], pričom v EÚ sa ním vykonáva Kyjevský protokol k Aarhuskému dohovoru o registroch uvoľňovania a prenosov znečisťujúcich látok[2]. Vychádza pritom z existujúceho Európskeho registra emisií znečisťujúcich látok (EPER), ktorý bol zriadený v roku 2000.
Predmetné environmentálne informácie sa zverejňujú bezplatne na interaktívnej webovej lokalite[3], ktorú spravuje EEA. Od začiatku prijímania údajov od členských štátov EÚ v roku 2007 sa webová lokalita E-PRTR stala hlavným zdrojom informácií o ročných emisiách z hlavných priemyselných činností v Európe.
Údaje o kľúčových znečisťujúcich látkach, ktoré sa uchovávajú v E-PRTR, poskytujú prevádzkovatelia približne 30 000 priemyselných zariadení. Zahŕňajú 65 hospodárskych činností v hlavných priemyselných odvetviach[4] vymedzených v nariadení. Tieto priemyselné odvetvia sú úzko (hoci nie presne) zosúladené so zoznamom činností regulovaných smernicou o priemyselných emisiách[5].
Prevádzkovatelia jednotlivých zariadení každoročne poskytujú informácie o množstve znečisťujúcich látok uvoľnených do ovzdušia, vody a pôdy spolu s prepravou odpadu a znečisťujúcich látok v odpadových vodách mimo lokality prevádzkovania zariadenia. Informácie a údaje môžu pochádzať z meraní, výpočtov alebo odhadov a zahŕňajú všetky uvoľnenia – úmyselné, náhodné, pravidelné alebo nepravidelné.
Údaje o emisiách sa týkajú 91 kľúčových znečisťujúcich látok vrátane ťažkých kovov, pesticídov, skleníkových plynov a dioxínov. S cieľom sústrediť sa na najväčšie zdroje emisií sa podávanie správ obmedzuje na zariadenia, v ktorých boli prekročené prahové hodnoty emisií (tieto prahové hodnoty sú určené v nariadení, nemajú nič spoločné s emisnými limitmi).
Nariadenie o E-PRTR vykonávajú všetky členské štáty EÚ. Keďže nariadenie má význam pre Európsky hospodársky priestor, vykonáva sa aj v Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku. K tomu treba pridať údaje, ktoré oznámili Švajčiarsko a Srbsko, čo znamená, že nariadenie zabezpečuje pre register E-PRTR ďalšiu pridanú hodnotu a dodatočné zemepisné pokrytie.
Vnútroštátne orgány sú zodpovedné za posúdenie kvality predložených údajov a skutočnosti, či sú informácie poskytované jednotlivými zariadeniami dostatočne úplné, konzistentné a presné. Najkomplexnejšie sú oznamované údaje o emisiách do ovzdušia. Údajov o prenose odpadu a uvoľneniach do pôdy je pomerne málo.
Niekoľko členských štátov sa rozhodlo rozšíriť zoznam látok, ktoré majú prevádzkovatelia oznamovať, a znížiť prahové hodnoty oznamovania.
Problémy, s ktorými sa členské štáty stretli pri oznamovaní údajov do E-PRTR, sa najčastejšie týkajú informačných technológií a chýbajúcich znalostí prevádzkovateľov. Ako príčina ťažkostí sa zdôrazňuje aj nesúlad medzi E-PRTR a smernicou o priemyselných emisiách, najmä pokiaľ ide o činnosti súvisiace s odpadovým hospodárstvom a skládkami odpadov.
V rámci svojho programu REFIT Komisia vyhodnotila nariadenie o E-PRTR, pričom posudzovala hlavné otázky týkajúce sa efektívnosti, účinnosti, súdržnosti, relevantnosti a pridanej hodnoty EÚ.
Z pohľadu hodnotiacich kritérií vyplynulo nasledovné:
E-PRTR je účinným nástrojom, pretože zabezpečuje komplexný a podrobný súbor údajov o priemyselných emisiách. Zainteresované strany vo všeobecnosti oceňujú prínos E-PRTR v oblasti prístupu k informáciám o životnom prostredí. Úplnosť a kvalita údajov v E-PRTR je dobrá a postupom času sa zlepšuje. Pokiaľ ide o interpretáciu údajov, na oslovenie širšej verejnosti sú potrebné ďalšie vysvetľujúce informácie.
Hoci je register sám osebe konzistentný, vznikli isté obavy týkajúce sa súdržnosti E-PRTR s údajmi vykázanými v iných súvisiacich právnych predpisoch v oblasti životného prostredia, ako sú napríklad smernica o priemyselných emisiách alebo acquis o odpadoch.
E-PRTR je naďalej relevantný, pretože poskytuje podrobný a komplexný súbor údajov, ku ktorému má široká verejnosť ľahký prístup. Vďaka tomu E-PRTR výrazne prispieva k transparentnosti a účasti verejnosti na rozhodovaní o životnom prostredí.
E-PRTR predstavuje pridanú hodnotu nad rámec požiadaviek Kyjevského protokolu, a to zabezpečením dôsledného vykonávania tohto protokolu vo všetkých členských štátoch. Túto cezhraničnú konzistentnosť oceňujú používatelia E-PRTR, pretože zabezpečuje transparentnosť, pokiaľ ide o emisie znečisťujúcich látok z priemyselných činností, a tiež umožňuje porovnávanie medzi členskými štátmi.
Hodnotenie nariadenia E-PRTR bolo vykonané v čase, keď bol register funkčný približne desať rokov. Nebola identifikovaná jasná potreba výrazného zjednodušenia alebo rozsiahlejších zlepšení existujúceho nariadenia.
Ľahko prístupné a vysokokvalitné údaje dostupné na webovej lokalite E-PRTR poskytujú verejnosti informácie, ktoré výrazne zvyšujú možnosti verejnosti zapojiť sa do širšieho rozhodovania o životnom prostredí. Pre celý rad ďalších používateľov vrátane analytikov a tvorcov politík E-PRTR navyše zostáva hlavným referenčným bodom a východiskom pre prácu s kľúčovými environmentálnymi faktami o významných priemyselných činnostiach.
Európska komisia sa domnieva, že nariadenie o E-PRTR sa vykonáva dobre. Aj napriek tomu samozrejme zostáva priestor na ďalšie zlepšovanie E-PRTR a Komisia aj identifikovala niekoľko oblastí, ktoré bude sledovať, najmä:
revízia existujúceho usmerňujúceho dokumentu pre vykonávanie E-PRTR na národnej úrovni s cieľom pomôcť členským štátom pri dôslednom vykonávaní,
lepšie zosúladenie oznamovacích povinností prostredníctvom ďalšieho využívania synergických účinkov so súvisiacimi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia,
zníženie administratívneho zaťaženia členských štátov a
preskúmanie možností dodatočných kontextových informácií s cieľom zefektívniť údaje v E-PRTR.
Text celej správy Komisie v slovenčine nájdete tu.
Viac informácií: pozvánka, program
Dátum vystavenia: 29. 9. 2017
Viac informácií: Oznámenie
Dátum zverejnenia: 28. 4. 2017
Dátum zverejnenia: 2. 03. 2017
Na webovej stránke Ministerstva průmyslu a obchodu ČR bol publikovaný český preklad dokumentu Best Available Techniques (BAT) Reference Document for the Refining of Mineral Oil and Gas -
Referenční dokument o najlepších dostupných technikách (BAT) pre rafináciu minerálnych olejov a plynu.
Dátum zverejnenia: 2. 03. 2017
Dňa 21. februára 2017 bolo v Úradnom vestníku Európskej únie zverejnené vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2017/302 z 15. februára 2017, ktorým sa podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ stanovujú závery o najlepších dostupných technikách (BAT) pre intenzívny chov hydiny a ošípaných
Stiahnite si: Závery o BAT [SK],[EN]
Dátum zverejnenia: 17. 01. 2017
Verejnosti dávame do pozornosti prípravu Druhej národnej správy o implementácii Protokolu PRTR Aarhuského dohovoru, o priebehu ktorej bude informovaná na stránkach www.enviroportal.sk a www.minzp.sk. Správa bude pripravená k 3. zasadnutiu zmluvných strán Protokolu PRTR a 6. zasadnutiu zmluvných strán Arhuského dohovoru, ktoré sa uskutočnia jedno po druhom v dňoch 11. – 14. septembra 2017 (Aarhus) a 14. – 15. septembra 2017 (PRTR) v Budve (Čierna Hora).
Viac o Aarhuskom dohovore nájdete na príslušnej stránke MŽP SR (http://www.minzp.sk/eu/medzinarodne-dohovory/aarhusky-dohovor/).
Protokol o registroch únikov a prenosov znečisťujúcich látok (PRTR) je súčasťou Aarhuského dohovoru a je prvým právne záväzným medzinárodným nástrojom, ktorého cieľom je umožniť prístup verejnosti k informáciám prostredníctvom založenia koherentných národných registrov. Vstúpenie Protokolu PRTR do platnosti v októbri 2009 bolo významným krokom. Slovenská republika pristúpila ako jedna z prvých zmluvných strán Aarhuského dohovoru k Protokolu PRTR dňa 1. 4. 2008.
Národným kontaktným bodom pre Protokol PRTR (PRTR Focal Point) sú pracovníci rezortných organizácií Slovenskej agentúry životného prostredia a Slovenského hydrometeorologického ústavu, Ing. Blanka Kapustová, PhD. (blanka.kapustova@sazp.sk) a Ing. Daniela Ďurkovičová (daniela.durkovicova@shmu.sk).
Povinnosťou zmluvných strán je príprava národnej správy o implementácii ustanovení Protokolu PRTR. Verejnosti dávame do pozornosti návrh tejto správy a uvítame jej pripomienky, návrhy, komentáre a postrehy, ktoré môže zaslať na e-mailovú adresu blanka.kapustova@sazp.sk, a to v termíne do 14. februára 2017 vrátane.
Návrh Druhej národnej správy o implementácii ustanovení Protokolu PRTR nájdete tu na stiahnutie.
Dátum zverejnenia: 19. 09. 2016
Komisia MŽP SR na overenie odbornej spôsobilosti na vykonávanie odborného poradenstva v oblasti integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania životného prostredia bude zasadať v prvej polovici novembra 2016. Vyzývame záujemcov o získanie odbornej spôsobilosti v oblasti IKPZ o zaslanie žiadosti o vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti podľa § 1 vyhlášky č. 11/2016 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 39/2013 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov do 4. októbra 2016 na e-mail jana.gustafikova@enviro.gov.sk a na adresu Ministerstvo životného prostredia SR, odbor integrovanej prevencie, Nám. Ľ. Štúra 1, 812 35 Bratislava.
Dátum zverejnenia: 1. 7. 2016
Dňa 30. júna 2016 bolo v Úradnom vestníku Európskej únie zverejnené vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2016/1032 z 13. júna 2016, ktorým sa podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ stanovujú závery o najlepších dostupných technikách (BAT) pre odvetvie výroby neželezných kovov.
Stiahnite si: Závery o BAT [SK],[EN]
Dátum zverejnenia: 1. 7. 2016
Dňa 20. októbra 2016 sa v Bruseli uskutoční 9. Zasadnutie Fóra podľa článku 13 smernice o priemyselných emisiách, ktorého hlavným cieľom bude získanie stanoviska členov Fóra k obsahu návrhu referenčného dokumentu o BAT pre Large Combustion Plants (Veľké spaľovacie zariadenia) – LCP BREF.
Konečný návrh tohto dokumentu je k dispozícií na webových stránkach EIPPCB (http://eippcb.jrc.ec.europa.eu/reference/BREF/LCP_FinalDraft_06_2016.pdf).
Európska komisia preto vyzýva všetkých členov Fóra na písomné predloženie pripomienok k predloženému návrhu LCP BREF.
Z toho dôvodu dávame výzvu odbornej verejnosti, ktorej sa daná problematika týka, na pripomienkovanie uvedeného dokumentu. Vaše pripomienky k návrhu uvedeného dokumentu je potrebné uviesť výhradne v tejto priloženej šablóne. Tento štruktúrovaný formát umožňuje presne určiť, ktorú časť dokumentu pripomienkujete, popis vašich pripomienok a vaše návrhy na niektoré zmeny ako aj ich zdôvodnenie.
Všetky pripomienky v požadovanej šablóne je potrebné zaslať na Centrum BAT SIŽP (bat.centrum@sizp.sk) najneskôr do 16. septembra 2016. Na pripomienky zaslané v inom formáte a po tomto termíne sa nebude prihliadať.
Po zosumarizovaní všetkých relevantných pripomienok Centrum BAT SIŽP ako zástupca Slovenskej republiky vo Fóre zabezpečí ich odoslanie Európskej komisii a EIPPCB.
Dátum zverejnenia: 15. 6. 2016
Dňa 9. júna 2016 bolo v Úradnom vestníku Európskej únie publikované vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2016/902 z 30. mája 2016, ktorým sa v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ stanovujú závery o najlepších dostupných technikách (BAT) pre systémy bežného čistenia odpadových vôd/odpadových plynov a nakladania s nimi v sektore chemického priemyslu.
Stiahnite si: Závery o BAT [SK],[EN]
Verejnosti dávame do pozornosti možnosť pripomienkovať štvrtú Národnú správu o implementácii Aarhuského dohovoru, ktorá bude predložená na 6. zasadnutí zmluvných strán Dohovoru v roku 2017.
Priame informácie o možnosti pripomienkovať návrh správy a samotný text návrhu, ako aj viac informácií o Aarhuskom dohovore nájdete na príslušnej stránke MŽP SR (http://www.minzp.sk/eu/medzinarodne-dohovory/aarhusky-dohovor/).
Dátum zverejnenia: 27. 1. 2016
Dátum zverejnenia: 21. 10. 2015
V zbierke zákonov bol zverejnený zákon NR SR č. 262/2015 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2013 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Zákon nadobudne účinnosť 1. decembra 2015 okrem čl. I a II, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2016, čl. III stráca účinnosť 31. decembra 2015.
Stiahnite si: zákon č. 262/2015 Z. z.
Dátum zverejnenia: 16. 10. 2015
Stiahnite si: Program, Prihláška
Dátum zverejnenia: 29. 6. 2015
Dňa 22. júna 2015 o 13,00 hod. sa v Bratislave, v zasadacej miestnosti SIŽP (prízemie č. d. 20) na Jeséniovej ul. 17/D, uskutočnilo 3. zasadnutie technickej pracovnej skupiny (TPS) pre revíziu referenčného dokumentu k najlepším dostupným technikám týkajúcich sa povrchových úprav s použitím organických rozpúšťadiel (BREF STS).
Na zasadnutí členovia TPS schválili vecnú náplň iniciačnej pozície Slovenskej republiky pre vstup do rokovaní o revízii predmetného BREF dokumentu.
Centrum BAT v SIŽP vyzýva prevádzkovateľov a zástupcov odbornej verejnosti, aby v prípade záujmu o členstvo v TPS kontaktovali Centrum BAT v SIŽP na e-mailovej adrese bat.centrum@sizp.sk.
Kontaktnou osobou a pracovníkom Centra BAT je Ing. Cyril Burda.
Kontakty na Centrum BAT v SIŽP
Centrum BAT
Slovenská inšpekcia životného prostredia – ústredie
Útvar integrovaného povoľovania a kontroly
Jeséniova 17D
831 01 Bratislava
Tel.: +421 2 59304194, +421 2 65427281
Fax: +421 2 59304191
E-mail: bat.centrum@sizp.sk
www.sizp.sk
Viac o dokumentoch BREF a informácie o BAT nájdete v informačnom systéme IPKZ, v Registri informácií o najlepších dostupných technikách, v časti Databáza BREF (http://ipkz.enviroportal.sk/register-bat-bref.php,http://ipkz.enviroportal.sk/bat-dokumenty.php).
Súvisiace články a informácie:
http://www.enviroportal.sk/environmentalne-temy/starostlivost-o-zp/ipkz---integrovana-prevencia-a-kontrola-znecistovania/cinnost-statnej-spravy-v-oblasti-bat
http://ipkz.enviroportal.sk/bat-dokumenty.php
Dátum zverejnenia: 11. 6. 2015
Dňa 22. júna 2015 o 13.00 hod. sa v Bratislave, v zasadacej miestnosti SIŽP (prízemie č. d. 20) na Jeséniovej ul. 17/D, uskutoční 3. zasadnutie technickej pracovnej skupiny (TPS) pre revíziu referenčného dokumentu k najlepším dostupným technikám týkajúcich sa povrchových úprav s použitím organických rozpúšťadiel (BREF STS).
Centrum BAT v SIŽP vyzýva prevádzkovateľov a zástupcov odbornej verejnosti, aby v prípade záujmu o účasť na tomto zasadnutí alebo na činnosti TPS kontaktovali Centrum BAT v SIŽP na e-mailovej adrese bat.centrum@sizp.sk.
Kontaktnou osobou a pracovníkom Centra BAT je Ing. Cyril Burda.
Stiahnite si: Pozvánka na pracovné stretnutie
Kontakty na Centrum BAT v SIŽP
Centrum BAT
Slovenská inšpekcia životného prostredia – ústredie
Útvar integrovaného povoľovania a kontroly
Jeséniova 17D
831 01 Bratislava
Tel.: +421 2 59304194, +421 2 65427281
Fax: +421 2 59304191
E-mail: bat.centrum@sizp.sk
www.sizp.sk
Viac o dokumentoch BREF a informácie o BAT nájdete v informačnom systéme IPKZ, v Registri informácií o najlepších dostupných technikách, v časti Databáza BREF (http://ipkz.enviroportal.sk/register-bat-bref.php,http://ipkz.enviroportal.sk/bat-dokumenty.php).
Súvisiace články a informácie:
http://www.enviroportal.sk/environmentalne-temy/starostlivost-o-zp/ipkz---integrovana-prevencia-a-kontrola-znecistovania/cinnost-statnej-spravy-v-oblasti-bat
http://ipkz.enviroportal.sk/bat-dokumenty.php
Dátum zverejnenia: 1. 6. 2015
Dňa 3. júna 2015 o 9:30 hod. sa v Bratislave, v priestoroch SIŽP na Jeséniovej ul. 17/B, uskutoční pracovné stretnutie členov pracovnej skupiny pre revíziu referenčného dokumentu k najlepším dostupným technikám týkajúceho sa spaľovania odpadu (BREF WI/Waste Incineration).
Centrum BAT v SIŽP vyzýva prevádzkovateľov a zástupcov odbornej verejnosti, aby v prípade záujmu o účasť na tomto stretnutí alebo na činnosti technickej pracovnej skupiny kontaktovali Centrum BAT v SIŽP na e-mailovej adrese bat.centrum@sizp.sk.
Kontaktnou osobou a pracovníkom Centra BAT je Ing. Cyril Burda.
Stiahnite si: Pozvánka na pracovné stretnutie
Kontakty na Centrum BAT v SIŽP
Centrum BAT
Slovenská inšpekcia životného prostredia – ústredie
Útvar integrovaného povoľovania a kontroly
Jeséniova 17D
831 01 Bratislava
Tel.: +421 2 59304194, +421 2 65427281
Fax: +421 2 59304191
E-mail: bat.centrum@sizp.sk
www.sizp.sk
Viac o dokumentoch BREF a informácie o BAT nájdete v informačnom systéme IPKZ, v Registri informácií o najlepších dostupných technikách, v časti Databáza BREF (http://ipkz.enviroportal.sk).
Súvisiace články a informácie:
Dátum zverejnenia: 19. 3. 2015
Dňa 12. februára 2015 sa v Bratislave, v priestoroch MŽP SR na Hanulovej ul. 5/d, uskutočnilo úvodné pracovné stretnutie členov pracovných skupín pre revíziu referenčných dokumentov k najlepším dostupným technikám týkajúcich sa spracovania odpadov a spaľovania odpadov (BREF WT/Waste Treatment Industries, BREF WI/Waste Incineration).
Po dohode s MŽP SR a SIŽP sa organizačne podujala zabezpečiť činnosť národných TPS Asociácia priemyselnej ekológie na Slovensku.
Viac o predmetnom stretnutí, prezentácie odprednášané na spoločnom stretnutí oboch technických pracovných skupín (TPS), zloženie jednotlivých TPS, ako aj ďalšie užitočné informácie nájdete na internetovej stránke Asociácie priemyselnej ekológie na Slovensku (ASPEK), z ktorej iniciatívy boli predmetné TPS zriadené (http://www.aspek.sk/externe/aspek/home.nsf/page/Vlastne_aktivity).
Centrum BAT v SIŽP vyzýva prevádzkovateľov a zástupcov odbornej verejnosti, aby v prípade záujmu o účasť v týchto technických pracovných skupinách kontaktovali Centrum BAT v SIŽP na e-mailovej adrese bat.centrum@sizp.sk (kontaktnou osobou a pracovníkom Centra BAT je Ing. Cyril Burda) alebo priamo ASPEK na adrese mail@aspek.sk (kontaktnou osobou je Ing. Michal Fabuš, generálny riaditeľ ASPEK-u).
Kontakty na Centrum BAT v SIŽP
Centrum BAT
Slovenská inšpekcia životného prostredia – ústredie
Útvar integrovaného povoľovania a kontroly
Jeséniova 17D
831 01 Bratislava
Tel.: +421 2 59304194, +421 2 65427281
Fax: +421 2 59304191
E-mail: bat.centrum@sizp.sk
www.sizp.sk
Viac o dokumentoch BREF a informácie o BAT nájdete v informačnom systéme IPKZ, v Registri informácií o najlepších dostupných technikách, v časti Databáza BREF (http://ipkz.enviroportal.sk/register-bat-bref.php,http://ipkz.enviroportal.sk/bat-dokumenty.php).
Súvisiace články a informácie:
Dátum zverejnenia: 19. 3. 2015
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ z 24. novembra 2010 o priemyselných emisiách kladie prísne požiadavky na uplatňovanie limitných hodnôt emisií, ktoré zabezpečia, že za bežných prevádzkových podmienok emisie nepresiahnu úrovne znečisťovania súvisiace s najlepšími dostupnými technikami (BAT). Jedným z cieľov smernice, ktorá bola transponovaná do slovenskej legislatívy najmä zákonom č. 39/2013 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov je aj výmena informácií so zainteresovanými stranami a vypracovanie, preskúmanie a podľa potreby aktualizovanie referenčných dokumentov pre najlepšie dostupné techniky (BAT).
Aktualizácia referenčných dokumentov o BAT, tzv. dokumentov BREF, dáva výnimočnú príležitosť všetkým dotknutým subjektom v rámci členských štátov EÚ zapojiť sa do procesu tvorby týchto referenčných dokumentov, ovplyvniť ich znenie a byť tak dôkladne pripravený na proces integrovaného povoľovania podľa zákona č. 39/2013 Z. z.
Ministerstvo životného prostredia SR prostredníctvom odboru ochrany ovzdušia, odboru odpadového hospodárstva a Slovenská inšpekcia životného prostredia prostredníctvom svojho útvaru integrovaného povoľovania a kontroly a Centra BAT, spolu s Asociáciou priemyselnej ekológie na Slovensku vyzývajú odbornú verejnosť na spoluprácu v rámci technických pracovných skupín (TPS) pri revízii dokumentov BREF. TPS môžu poskytnúť príspevok za SR pre tzv. Sevillský proces, ktorého výsledkom budú záväzné závery o BAT (BAT Conclusions) schválené Európskou komisiou.
Po dohode s MŽP SR a SIŽP sa organizačne podujala zabezpečiť činnosť národných TPS pre spaľovanie odpadov, spracovanie odpadov a veľké spaľovacie zariadenia Asociácia priemyselnej ekológie na Slovensku (ASPEK).
Viac o stretnutiach TPS organizačne zabezpečovanými ASPEK-om, prezentácie odprednášané na zasadnutiach technických pracovných skupín, zloženie jednotlivých TPS, ako aj ďalšie užitočné informácie nájdete na internetovej stránke ASPEK-u, z ktorej iniciatívy boli predmetné TPS zriadené http://www.aspek.sk/externe/aspek/home.nsf/page/Vlastne_aktivity.
Centrum BAT v SIŽP vyzýva prevádzkovateľov a zástupcov odbornej verejnosti, aby v prípade záujmu o účasť v týchto technických pracovných skupinách kontaktovali Centrum BAT v SIŽP na e-mailovej adrese bat.centrum@sizp.sk (kontaktnou osobou a pracovníkom Centra BAT je Ing. Cyril Burda) alebo priamo ASPEK na adrese mail@aspek.sk (kontaktnou osobou je Ing. Michal Fabuš, generálny riaditeľ ASPEK-u).
Kontakty na Centrum BAT v SIŽP
Centrum BAT
Slovenská inšpekcia životného prostredia – ústredie
Útvar integrovaného povoľovania a kontroly
Jeséniova 17D
831 01 Bratislava
Tel.: +421 2 59304194, +421 2 65427281
Fax: +421 2 59304191
E-mail: bat.centrum@sizp.sk
www.sizp.sk
Viac o dokumentoch BREF a informácie o BAT nájdete v informačnom systéme IPKZ, v Registri informácií o najlepších dostupných technikách, v časti Databáza BREF (http://ipkz.enviroportal.sk/register-bat-bref.php,http://ipkz.enviroportal.sk/bat-dokumenty.php).
Súvisiace články a informácie:
Dátum zverejnenia: 19. 3. 2015
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2013 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov bol zverejnený 16. marca 2015 na Portáli právnych predpisov a predložený do medzirezortného pripomienkového konania.
Materiál na pripomienkovanie sa nachádza na stiahnutie alebo uloženie na tejto linke.
Termín ukončenia MPK je stanovený na 7. apríla 2015.
Dátum zverejnenia: 24. 2. 2015
Dňa 27. februára 2015 sa v Bratislave, v priestoroch Zväzu automobilového priemyslu na Bojnickej 3, uskutoční druhé pracovné stretnutie členov pracovnej skupiny pre revíziu referenčného dokumentu k najlepším dostupným technikám týkajúcich sa povrchových úprav s použitím organických rozpúšťadiel (BREF STS).
Členom predmetnej pracovnej skupiny je aj Centrum BAT v SIŽP. Kontaktnou osobou a pracovníkom Centra BAT je Ing. Cyril Burda.
Kontakty na Centrum BAT v SIŽP
Centrum BAT
Slovenská inšpekcia životného prostredia – ústredie
Útvar integrovaného povoľovania a kontroly
Jeséniova 17D
831 01 Bratislava
Tel.: +421 2 59304194, +421 2 65427281
Fax: +421 2 59304191
E-mail: bat.centrum@sizp.sk
www.sizp.sk
Viac o dokumentoch BREF a informácie o BAT nájdete v informačnom systéme IPKZ, v Registri informácií o najlepších dostupných technikách, v časti Databáza BREF (http://ipkz.enviroportal.sk/register-bat-bref.php,http://ipkz.enviroportal.sk/bat-dokumenty.php).
Súvisiace články a informácie:
Dátum zverejnenia: 6. 2. 2015
Dňa 12. februára 2015 sa v Bratislave, v priestoroch MŽP SR na Hanulovej ul. 5/d, uskutoční úvodné pracovné stretnutie členov pracovnej skupiny pre revíziu referenčných dokumentov k najlepším dostupným technikám týkajúcich sa spracovania odpadov a spaľovania odpadov (BREF WT/Waste Treatment Industries, BREF WI/Waste Incineration).
Centrum BAT v SIŽP vyzýva prevádzkovateľov a zástupcov odbornej verejnosti, aby v prípade záujmu o účasť na tomto stretnutí alebo na činnosti technickej pracovnej skupiny kontaktovali Centrum BAT v SIŽP na e-mailovej adrese bat.centrum@sizp.sk.
Kontaktnou osobou a pracovníkom Centra BAT je Ing. Cyril Burda.
Kontakty na Centrum BAT v SIŽP
Centrum BAT
Slovenská inšpekcia životného prostredia – ústredie
Útvar integrovaného povoľovania a kontroly
Jeséniova 17D
831 01 Bratislava
Tel.: +421 2 59304194, +421 2 65427281
Fax: +421 2 59304191
E-mail: bat.centrum@sizp.sk
www.sizp.sk
Viac o dokumentoch BREF a informácie o BAT nájdete v informačnom systéme IPKZ, v Registri informácií o najlepších dostupných technikách, v časti Databáza BREF (http://ipkz.enviroportal.sk/register-bat-bref.php,http://ipkz.enviroportal.sk/bat-dokumenty.php).
Súvisiace články a informácie:
Dátum zverejnenia: 6. 2. 2015
Odbornej verejnosti ponúkame prehľad najvýznamnejších aktivít súvisiacich s tvorbou a uplatňovaním najlepších dostupných techník, ktoré sa odohrali na úrovni pracovných skupín Európskej komisie a členských štátov v roku 2014.
Publikácie v Úradnom vestníku EÚ (Ú. v. EÚ)
Dátum zverejnenia: 6.2. 2015
Prevádzkovateľom IPKZ prevádzok a inej odbornej verejnosti dávame do pozornosti adresu a kontakty na Centrum BAT, ktoré bolo oficiálne zriadené v rámci SIŽP, ústredia integrovanej prevencie a kontroly.
Kontaktnou osobou a pracovníkom Centra BAT je Ing. Cyril Burda.
Adresa:
Centrum BAT
Slovenská inšpekcia životného prostredia – ústredie
Útvar integrovaného povoľovania a kontroly
Jeséniova 17D
831 01 Bratislava
Kontakty:
Tel.: +421 2 59304194, +421 2 65427281
Fax: +421 2 59304191
E-mail: bat.centrum@sizp.sk
www.sizp.sk
O činnosti Centra BAT zriadenom v SIŽP bude informovať Enviroportál, a to v rámci Sekcie integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania, časť Činnosť štátnej správy v oblasti BAT.
Dátum zverejnenia: 10. 11. 2014
(TPS Povrchové úpravy)
Slovenská inšpekcia životného prostredia, útvar integrovaného povoľovania a kontroly, si cestou Ústredia dovoľuje informovať odbornú verejnosť o plánovanom úvodnom pracovnom stretnutí TPS pre činnosť povrchových úprav, ktorá bola zriadená pre práce súvisiace s pripravovanou revíziou referenčného dokumentu o BAT (BREF) s názvom Povrchové úpravy s použitím organických rozpúšťadiel. Bližšie informácie o stretnutí TPS sú uvedené v pozvánke.
Zároveň útvar IPK SIŽP vyzýva prevádzkovateľov a zástupcov odbornej verejnosti, aby v prípade záujmu o účasť na predmetnom pracovnom stretnutí, príp. v prípade záujmu o účasť na činnosti TPS Povrchové úpravy kontaktovali Ing. Cyrila Burdu, zodpovedného pracovníka pre BAT centrum v SIŽP na e-mailovej adrese cyril.burda@sizp.sk.
Viac o dokumentoch BREF a informácie o BAT nájdete v informačnom systéme IPKZ, v Registri informácií o najlepších dostupných technikách, v časti Databáza BREF (http://ipkz.enviroportal.sk/register-bat-bref.php,http://ipkz.enviroportal.sk/bat-dokumenty.php).
Dátum zverejnenia: 15. 9. 2014
Európska komisia zverejnila výsledky štúdie o prispení priemyslu k emisiám znečisťujúcich látok do ovzdušia a vôd formou záverečnej správy, ktorá vyšla v júni 2014.
Zo záverov Správy vyberáme:
Výsledky štúdie naznačujú, že smernica o priemyselných emisiách (PE) je efektívnym nástrojom na reguláciu významného podielu celkových emisií vznikajúcich v Európe. Emisie znečisťujúcich látok pochádzajúce z činností zahrnutých v smernici o PE predstavujú pravdepodobne až 23 % celkových emisií do ovzdušia a 2 % celkových emisií do vôd.
Analýza je primárne postavená na údajoch za rok 2010, preto je pravdepodobné, že tieto podiely emisií budú v súčasnosti ešte vyššie, a to z dôvodov, že aj prevádzky IPKZ disponujúce výnimkami by mali byť už plne v súlade s požiadavkami IPKZ a smernice o PE. Mnohé požiadavky kladené na prevádzky a zariadenia ustanovené sektorovými smernicami sa tiež v praxi začali uplatňovať až po roku 2010.
Navyše, ohlasovanie údajov podľa nariadenia o E-PRTR (ktoré je považované za základ pre odhad emisií regulovaných smernicou o PE) majú svoje obmedzenia čiastočne v chýbajúcich údajoch, ako aj v stanovení prahových hodnôt, až po prekročení ktorých sa uplatňuje ohlasovanie údajov; čo znamená, že podiel emisií znečisťujúcich látok regulovaných smernicou o PE môže byť skutočne významne vyšší, ako naznačujú výsledky štúdie.
Výsledky ukazujú, že 60 % emisií do ovzdušia nepochádza z poľnohospodárstva; údaj prispôsobený na emisie zo zdrojov regulovaných smernicou o PE je 57 % (čiže takmer polovica emisií z poľnohospodárstva pochádza zo zdrojov regulovaných smernicou o PE).
S ohľadom na konkrétne znečisťujúce látky štúdia ukázala, že z emisií zo spaľovacích procesov je najregulovanejšou znečisťujúcou látkou SO2, nasledujú NOx, CO a PM10.
Výsledky štúdie tiež ukazujú, že domácnosti, lokálne vykurovanie, obchod a doprava sú významnejšími zdrojmi emisií do ovzdušia, než poľnohospodárstvo.
Štúdia zahŕňala členské štáty EÚ 27, okrem Chorvátska, ktoré v čase spracovanie štúdie nebolo členským štátom; údaje zahrnuté do štúdie boli o zdrojoch znečisťovania popísaných v rámci činností regulovaných smernicou o PE a inou legislatívou EÚ (napr. obchodovanie s emisnými kvótami, „dusičnanová“ smernica, smernica o čistení mestských odpadových vôd), tiež zdroje vykonávajúce činnosti, ktoré nie sú priamo regulované legislatívou EÚ, ale ovplyvňujú znečisťujúce látky, a ostatné antropogénne zdroje, ako sú doprava, domácnosti, obchod.
Pre odhad množstiev a druhov emisií z týchto zdrojov boli použité informačné systémy a databázy E-PRTR, LRTAP, Waterbase a sektorové štúdie.
Správa na stiahnutie: EN verzia
Verejnosti dávame do pozornosti oznámenie EK Usmernenie Európskej komisie k východiskovým správam podľa článku 22 ods. 2 smernice 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách. Toto usmernenie poskytuje informácie o zákonných ustanoveniach týkajúcich sa východiskovej správy a vzťahuje sa na nasledujúce prvky článku 22 smernice o priemyselných emisiách, ktorými by sa mala zaoberať východisková správa:
Dátum zverejnenia: 18. 12. 2013
Verejnosti dávame do pozornosti informáciu o Prvej národnej správe o implementácii Protokolu PRTR Aarhuského dohovoru, ktorá bola zaslaná sekretariátu Protokolu PRTR v OSN v Ženeve. O priebehu procesu spracovania správy bola verejnosť informovaná na stránkach www.enviroportal.sk, www.minzp.sk, www.shmu.sk a www.sazp.sk. Správa bude predložená na 5. zasadnutí zmluvných strán Aarhuského dohovoru, ktoré sa bude konať v holandskom Maastrichte (29. 6. – 4. 7.2014).
Viac o Aarhuskom dohovore a text Tretej implementačnej správy o Aarhuskom dohovore nájdete na príslušnej stránke MŽP SR (http://www.minzp.sk/eu/medzinarodne-dohovory/aarhusky-dohovor/).
Protokol o registroch únikov a prenosov znečisťujúcich látok (PRTR) je súčasťou Aarhuského dohovoru a je prvým medzinárodným nástrojom, ktorého cieľom je umožniť prístup verejnosti k informáciám prostredníctvom založenia koherentných národných registrov. Vstúpenie Protokolu PRTR do platnosti v októbri 2009 bolo významným krokom. Slovenská republika prístupila ako jedna z prvých zmluvných strán Aarhuského dohovoru k Protokolu PRTR dňa 1. 4. 2008. Prvé zasadnutie zmluvných strán Aarhuského dohovoru k Protokolu o registroch únikov a prenosov znečisťujúcich látok (PRTR MOP-1) sa konalo v Ženeve, v Paláci národov, v dňoch 20. - 22. 4. 2010.
Národným kontaktným bodom pre Protokol PRTR (PRTR Focal Point) sú pracovníci rezortných organizácií Slovenskej agentúry životného prostredia a Slovenského hydrometeorologického ústavu, Ing. Blanka Kapustová, PhD. (blanka.kapustova@sazp.sk) a Ing. Daniela Ďurkovičová (daniela.durkovicova@shmu.sk).
Prvá národná správa o implementácii ustanovení Protokolu PRTR na stiahnutie: slovenská verzia (, 316 kB) a anglická verzia (
, 247 kB).
Dátum zverejnenia: 2. 8. 2013
Verejnosti dávame do pozornosti prípravu Prvej národnej správy o implementácii Protokolu PRTR Aarhuského dohovoru, o priebehu ktorej bude informovaná na stránkach www.enviroportal.sk, www.minzp.sk, www.shmu.sk a www.sazp.sk. Správa bude pripravená k 5. zasadnutiu zmluvných strán Aarhuského dohovoru.
Viac o Aarhuskom dohovore nájdete na príslušnej stránke MŽP SR (http://www.minzp.sk/eu/medzinarodne-dohovory/aarhusky-dohovor/).
Protokol o registroch únikov a prenosov znečisťujúcich látok (PRTR) je súčasťou Aarhuského dohovoru a je prvým právne záväzným medzinárodným nástrojom, ktorého cieľom je umožniť prístup verejnosti k informáciám prostredníctvom založenia koherentných národných registrov. Vstúpenie Protokolu PRTR do platnosti v októbri 2009 bolo významným krokom. Slovenská republika pristúpila ako jedna z prvých zmluvných strán Aarhuského dohovoru k Protokolu PRTR dňa 1. 4. 2008. Prvé zasadnutie zmluvných strán Aarhuského dohovoru k Protokolu o registroch únikov a prenosov znečisťujúcich látok (PRTR MOP-1) sa konalo v Ženeve, v Paláci národov, v dňoch 20. - 22. 4. 2010.
Národným kontaktným bodom pre Protokol PRTR (PRTR Focal Point) sú pracovníci rezortných organizácií Slovenskej agentúry životného prostredia a Slovenského hydrometeorologického ústavu, Ing. Blanka Kapustová, PhD. (blanka.kapustova@sazp.sk) a Ing. Daniela Ďurkovičová (daniela.durkovicova@shmu.sk).
Povinnosťou zmluvných strán je príprava národnej správy o implementácii ustanovení Protokolu PRTR. Verejnosti dávame do pozornosti návrh tejto správy a uvítame jej pripomienky, návrhy, komentáre a postrehy, ktoré môže zaslať na e-mailovú adresu blanka.kapustova@sazp.sk, a to v termíne do 5. septembra 2013 vrátane.
Návrh Prvej národnej správy o implementácii ustanovení Protokolu PRTR nájdete tu (, 207 kB) na stiahnutie.
MŽP SR vydalo 24. júna 2013 vyhlášku č. 183/2013 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 39/2013 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Stiahnite si: , 43,9 kB
Európska komisia vydala Správu o preskúmaní vykonanom podľa článku 30 ods. 9 a článku 73 smernice 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách v súvislosti s emisiami z intenzívneho chovu hospodárskych zvierat a spaľovacích zariadení.
Dátum zverejnenia: 22. 5. 2013
Z textu Správy vyberáme:
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách (bežne označovaná ako „smernica IED“) bola prijatá 24. novembra 2010 po troch rokoch medziinštitucionálnych rokovaní o pôvodnom návrhu Komisie
Smernica IED je prepracovaním siedmich smerníc týkajúcich sa priemyselných emisií do jednej súhrnnej smernice, účinnosť nadobudla 6. januára 2011 a ukladá členským štátom, aby ju transponovali v lehote dvoch rokov. Plnú účinnosť nadobudne v najbližších rokoch, keď sa existujúce právne predpisy postupne zrušia a nahradia novými ustanoveniami.
V rámci preskúmania právnych predpisov o priemyselných emisiách, ktoré prebiehalo v rokoch 2005 – 2007 a viedlo k návrhu smernice IED, Komisia zistila, že emisie z určitých činností významne prispievajú k zne čisteniu životného prostredia, pričom nie sú dostatočne kontrolované v zmysle právnych predpisov EÚ. Podrobne preskúmala najmä niektoré druhy intenzívneho chovu hospodárskych zvierat a spaľovania palív v zariadeniach s príkonom do 50 MW s cieľom posúdiť, či by takéto činnosti mali byť zahrnuté do rozsahu pôsobnosti smernice IED.
Komisia okrem toho prehodnotila limitné hodnoty emisií v celej EÚ stanovené v smernici o veľkých spaľovacích zariadeniach (VSZ) a zistila, že mnohé z týchto limitných hodnôt nepostačovali na zabezpečenie preberania techník BAT. Do návrhu smernice IED preto zahrnula zrevidované limitné hodnoty na ich zosúladenie s úrovňami emisií v súvislosti s BAT tak, ako sú definované v referenčnom dokumente o BAT (BREF) pre veľké spaľovacie zariadenia, ktorý bol prijatý v roku 2006.
Toto zladenie však nebolo možné pri niektorý ch špecifických druhoch spaľovacích zariadení, na ktoré sa daný referenčný dokument (BREF) nevzťahoval, prípadne na ktoré sa nedostatočne vzťahovali iné referenčné dokumenty BREF.
V bodoch 2.1 až 2.3 tejto správy sa uvádzajú podrobnejšie informácie o týchto konkrétnych preskúmaniach v súvislosti s pôvodným návrhom smernice IED predloženým Komisiou.
Zo záveru Správy vyberáme
V prípade intenzívneho chovu hospodárskych zvierat Komisia v súčasnosti nemá v úmysle navrhnúť zmeny prílohy I k smernici IED pre činnosti uvedené v bode 6.6 (intenzívny chov hydiny alebo ošípaných) ani zahrnúť dobytkárske poľnohospodárske podniky, keďže tieto zmeny by znamenali pomerne obmedzené prínosy pre životné prostredie, pričom by mohli zaťažiť veľký počet poľnohospodárskych podnikov znač nými nákladmi v súvislosti s administratívou a dodržiavaním súladu s predpismi.
V prípade spaľovania palív v zariadeniach s menovitým tepelným príkonom do 50 MW sa preukázal jasný potenciál nákladovo efektívneho zníženia emisií do ovzdušia a nasledujúcim krokom bude ďalšie vyhodnotenie alternatív možných regulačných opatrení v rámci posúdenia vplyvov, ktoré podporí prebiehajúce preskúmanie tematickej stratégie o zne čistení ovzdušia.
V prípade veľkých spaľovacích zariadení uvedených v článku 30 ods. 9 smernice IED sa Komisia domnieva, že v tejto fáze nie je potrebné meniť existujúce limitné hodnoty emisií v celej EÚ ani vytvárať nové, ke ďže príslušné závery o BAT sa budú aj naďalej zverejňovať a začleňovať do prevádzkových povolení pre zariadenia v rámci ich postupného aktualizovania.
Správa na stiahnutie: SK, EN
Závery o BAT
Dátum zverejnenia: 17. 4. 2013
Boli vystavené vykonávacie rozhodnutia Európskej komisie č. 2013/84/EÚ a č. 2013/163/EÚ.
Dátum zverejnenia: 17. 4. 2013
Európska komisia vydala v apríli 2010 Správu o pokroku pri vykonávaní nariadenia (ES) 166/2006 o zriadení Európskeho registra uvoľňovania a prenosov znečisťujúcich látok (E-PRTR) ( 207 kB). Podľa tohto nariadenia bola Európska komisia (EK) povinná preskúmať správy členských štátov predložené prostredníctvom E-PRTR a posúdiť poznatky a skúsenosti získané počas prvých troch rokov fungovania registra uvoľňovania a prenosov znečisťujúcich látok. Nariadenie o E-PRTR vykonali všetky členské štáty EÚ, Nórsko, Island, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko a Srbsko.
Zo záverov správy vyberáme
EK konštatuje, že vykonávanie nariadenia o E-PRTR (v hodnotenom období) bolo pomerne úspešné. Členské štáty svoje záväzky rýchlo akceptovali, takže zbieranie údajov, ich posúdenie a predloženie EK je vo väčšine prípadov dokončené a prebieha spoľahlivo. Stále je tu však potreba a priestor pre nutné zlepšenia.
Dátum zverejnenia: 28. 2. 2013
V zbierke zákonov bol zverejnený zákon NR SR č. 39/2013 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Zákon nadobudne platnosť 15. marca 2013.
Stiahnite si: zákon č. 39/2013 Z. z. (pdf, 196 kB)
Dátum zverejnenia: 9. 1. 2013
Pracovisko IPKZ pri SAŽP informuje užívateľov IS IPKZ, ktorí sa v tomto období pokúšajú pracovať s BREF dokumentmi v Registri najlepších dostupných techník, že prípadná neaktuálnosť alebo nefunkčnosť liniek na stiahnutie alebo uloženie dokumentov je v dôsledku presúvania obsahu serveru Európskej komisie na iný server.
V prípade potreby akejkoľvek informácie o IPKZ, ku ktorej sa z tohto dôvodu užívatelia nevedia dostať, môžu kontaktovať priamo pracovisko IPKZ (ipkz-bb@sazp.sk, katarina.liskova@sazp.sk, blanka.kapustova@sazp.sk), ktoré sa pokúsi zabezpečiť informáciu inou cestou.
Dátum zverejnenia: 17. 12. 2012
Pre členské štáty EÚ platí, že smernicu 2010/75/EÚ musia implementovať do národnej legislatívy najneskôr do 7. januára 2013. MŽP SR pripravilo návrh nového zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia (IPKZ), ktorý je implementáciou väčšiny ustanovení európskej smernice. Niektoré ustanovenia tejto smernice sú alebo budú implementované novelami iných právnych predpisov v oblasti ochrany životného prostredia, tzv. zložkových právnych predpisov. Nový zákon o IPKZ nahradí v súčasnosti platný zákon NR SR č. 245/2003 Z. z.