Prevádzka jadrových zariadení predstavuje neustále riziko vzniku jadrovej havárie a ohrozenia obyvateľstva a životného prostredia nebezpečným
žiarením. Pri návrhu, výstavbe a prevádzke je nutné dodržať bezpečnostné štandardy, ktoré zabezpečia bezpečnú prevádzku jadrového zariadenia a znížia riziko ohrozenia života a zdravia na mininálnu možnú úroveň.
Dohovor o Jadrovej bezpečnosti je presne tým druhom dohovoru, ktorý ustanovuje takéto štandardy pre členské štáty ako reakciu na neustálu hrozbu a obavy plynúce z prevádzky jadrových zariadení vo svete. Členské štáty sa svojim podpisom v dohovore zaväzujú, že sa budú snažiť docieliť nasledovné:
Zmluvné štáty zabezpečia, aby sa vytvorila a udržiavala potrebná legislatíva a štruktúra dozoru riadenia bezpečnosti jadrových zariadení. Pre prevádzku zariadení sa vytvorí systém udeľovania licencií, zariadenia bez licencie sa zakážu. Dozorný orgán je poverený
uplatňovaním legislatívy a dozornou činnosťou, pre ktorú je vybavený primeranou právomocou a kompetenciami. Na podporu bezpečnosti prevádzky sa vytvoria primerané finančné zdroje a dostatočný počet kvalifikovaného personálu.
Bezpečnosť prevádzky zariadenia sa musí posudzovať už v prípravnej fáze, pri zabezpečovaní plánov výstavby a technologického riešenia, ktoré je overené skúsenosťami alebo overené analýzou. Pri všetkých oblastiach súvisiacich s bezpečnosťou jadrového zariadenia musí byť dostupná nevyhnutná inžinierska a technická podpora. Bezpečnostne významné udalosti sa včas hlásia dozornému orgánu a ostatným štátom. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu poskytuje služby zasadaniam zmluvných strán, sprostredkuje informácie prijaté alebo vypracované v súlade s ustanoveniami tohto dohovoru.
V Slovenskej republike vošiel dohovor do platnosti 14. júna 1997.
Zdroj: Slovenská agentúra životného prostredia www.sazp.sk