Vysoká miera industrializácie v krajinách EÚ priniesla technický a technologický rozvoj spojený s používaním stále väčších množstiev a nových druhov nebezpečných látok, ktoré popri pozitívnych výsledkoch majú aj rad negatívnych dopadov ako napríklad aj možnosť vzniku priemyselných havárií. V niektorých prípadoch môžu závažné účinky priemyselnej havárie presiahnuť hranice štátu a ohroziť, prípadne poškodiť život a zdravie ľudí, životné prostredie alebo majetok na území iného štátu.
Jedným zo základných medzinárodných dokumentov v oblasti priemyselnej bezpečnosti uzavretých pod záštitou Európskej hospodárskej komisie OSN je Dohovor o cezhraničných účinkoch priemyselných havárií (ďalej len dohovor), ktorý bol otvorený na podpis v dňoch 17. a 18. marca 1992 v Helsinkách a následne v sídle OSN v New Yorku do 18. septembra 1992.
Dohovor podpísalo 26 štátov a Európske spoločenstvo. Doposiaľ (september 2019) ho ratifikovalo 41 štátov vrátane Európskeho spoločenstva. Dohovor nadobudol platnosť 19. 4. 2000.
Cieľom dohovoru je v záujme trvalo udržateľného rozvoja na základe princípov medzinárodného práva s prihliadnutím na zásady priateľských susedských vzťahov napomáhať aktívnej spolupráci medzi štátmi pri prevencii priemyselných havárií, pripravenosti na ne, pri ich efektívnom zdolávaní a obmedzovaní ich nepriaznivých účinkov, a to predovšetkým takých, ktoré môžu presiahnuť hranice štátov.
Cieľom dohovoru je tiež zabezpečiť koncepčnú a systematickú činnosť zmluvných strán na úseku:
Niektoré zo záväzkov vyplývajúcich z dohovoru sa vzťahujú:
Ide najmä o tieto záväzky:
1. Identifikovať v rámci svojej jurisdikcie tzv. nebezpečné činnosti, t. j. podniky, v ktorých:
2. Prijímať potrebné legislatívne, administratívne, systémové a iné regulatívne opatrenia na zabezpečenie adekvátnej prevencie priemyselných havárií a pripravenosti na ne, ako aj na zdolávanie priemyselných havárií (ak k nim dôjde aj napriek vykonaným preventívnym opatreniam) a na zmierňovanie ich (najmä cezhraničných) účinkov.
3. Vzájomne spolupracovať pri ochrane ľudí a životného prostredia pred priemyselnými haváriami najmä:
4. Určiť alebo zriadiť jeden alebo niekoľko príslušných (kompetentných) orgánov na účely tohto dohovoru.
5. Zabezpečiť vytvorenie a spoľahlivú prevádzku kompatibilných a účinných systémov cezhraničného oznamovania priemyselných havárií na príslušných úrovniach vrátane potrebného školenia a cvičenia príslušného personálu.
6. Určiť jedno kontaktné miesto na zasielanie oznámení (varovaní) o vzniknutých priemyselných haváriách dotknutým stranám a jedno kontaktné miesto na účely poskytovania vzájomnej pomoci, t. j. na odosielanie a prijímanie žiadostí o pomoc v prípade priemyselnej havárie. Vhodné je, ak sú obe funkcie spojené v jednom mieste.
7. Oznámiť prostredníctvom sekretariátu dohovoru ostatným zmluvným stranám určenie príslušných orgánov (bod 4) a kontaktných centier (bod 6), ako aj príslušné zmeny v tejto oblasti.
8. Podľa potreby uzatvoriť (prípadne upresniť existujúce) bilaterálne alebo multilaterálne zmluvy na zefektívnenie plnenia princípov a záväzkov tohto dohovoru vrátane režimu poskytovania vzájomnej pomoci v
prípade priemyselnej havárie.
Koordinačným orgánom dohovoru je v zmysle jeho článku 18 Konferencia zmluvných strán, ktorej zasadnutia sa konajú najmenej raz za 2 roky.
Bývalá ČSFR nepodpísala Helsinský dohovor, ani k nemu nepristúpila. Vláda SR ešte v rámci bývalej ČSFR sa otázkou podpísania Helsinského dohovoru zaoberala v roku 1992 a prijala uznesenie č. 630/1992.
Na základe plánu práce vlády SR na rok 1996 minister životného prostredia predložil na rokovanie vlády Správu o stave prípravy o vplyvoch priemyselných havárií presahujúcich štátne hranice cezhraničných vplyvoch priemyselných havárií. Po jeho prerokovaní vláda SR prijala uznesenie č. 569/1996 z 27. augusta 1996, ktorým:
a) zrušila svoje uznesenie č. 194/1995,
b) uložila:
Prezident SR podpísal listinu o prístupe k dohovoru 26. augusta 2000. Listina o prístupe bola uložená u generálneho tajomníka OSN, depozitára dohovoru, 9. septembra 2003. Dohovor pre SR nadobudol platnosť 8. 12. 2003.
Na základe zmien týkajúcich sa zavedenia Globálneho harmonizovaného systému klasifikácie a označovania chemikálii s čím súvisela aktualizácia kategórii látok, zmesí a uvedených látok a ich prahových množstiev bolo 1. decembra 2014 prijaté rozhodnutie Rady 2014/871/EÚ o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie na ôsmom zasadnutí Konferencie zmluvných strán Dohovoru o cezhraničných účinkoch priemyselných havárií, pokiaľ ide o návrhy na zmenu prílohy I k tomuto dohovoru. Zmenou sa dosiahol úplný súlad prílohy I k dohovoru s prílohou I k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2012/18/EÚ.
Európska únia:
Slovenská republika:
V súčasnosti je prevencia závažných priemyselných havárií v EÚ upravená smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2012/18/EÚ zo 4. júla 2012 o kontrole nebezpečenstiev závažných priemyselných havárií s prítomnosťou nebezpečných látok, ktorou sa mení a dopĺňa a následne zrušuje smernica Rady 96/82/ES, tzv. smernica SEVESO III.
V SR je táto problematika riešená zákonom NR SR č. 128/2015 Z. z. o prevencii závažných priemyselných havárií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý nadobudol účinnosť 1. augusta 2015 a vyhláškou MŽP SR č. 198/2015 Z. z. ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 128/2015 Z. z. o prevencii závažných priemyselných havárií a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Kompetentnými orgánmi na účely tohto dohovoru sú Ministerstvo životného prostredia SR ako gestor a Ministerstvo vnútra SR.