Jednou z medzinárodných dohôd, zabezpečujúcich ochranu migrujúcich druhov v náväznosti na ustanovenia Bonnského dohovoru, je aj Dohoda o ochrane netopierov v Európe (Agreement on the Conservation of Bats in Europe). Rezolúcia o potrebe vytvorenia takejto dohody bola prijatá na zasadnutí Bonnského dohovoru už v októbri 1985. Predovšetkým z iniciatívy Veľkej Británie bol po rokovaniach a viacerých revíziách dokumentu 10. septembra 1991 v Ženeve podpísaný záverečný akt predstaviteľmi jedenástich štátov. Formálne bola dohoda podpísaná 6 štátmi 4. decembra 1991 v Londýne a platnosť nadobudla 16. januára 1994.
Dohoda sa vzťahuje na všetky európske druhy netopierov (Chiroptera). Dôvodom prijatia Dohody bola skutočnosť, že v mnohých európskych krajinách patria netopiere k silne ohrozeným druhom s klesajúcim trendom početnosti populácií. Výraznou snahou od začiatku uplatňovania Dohody je zjednotenie postupov ochrany a výskumu netopierov v európskom regióne, čím sa zdôrazňuje medzinárodný charakter tejto konvencie.
Prvé zhodnotenie uplatňovania a účinnosti Dohody sa uskutočnilo počas prvého stretnutia zmluvných strán v Bristole 18.-20. júla 1995. Na tomto stretnutí zmluvné štáty prvýkrát predložili národné správy o zavádzaní dohody do praxe. Správy predložili aj niektoré nečlenské krajiny vrátane Slovenska.
Najzávažnejšie výsledky rokovania:
Povinnosti zmluvných strán
Zmluvné štáty sa pristúpením k Dohode zaviazali k plneniu nasledovných opatrení:
Uplatňovanie Dohody vyžaduje zahrnutie týchto opatrení do národnej legislatívy jednotlivých zmluvných štátov a hlavne ich praktickú realizáciu. Dôležité je najmä upraviť pravidlá a podmienky výskumu netopierov, vyžadujúceho ich odchyt a zabezpečenie ochrany najvýznamnejších biotopov. Jedná sa predovšetkým o všetky typy podzemných úkrytov (jaskyne, priepasti, banské diela, pivnice, fortifikačné stavby a pod.), budovy (podkrovia, štrbiny panelových domov a mostov), stromy (predovšetkým staré porasty s dostatkom potenciálnych úkrytov), biotopy dôležité pre získavanie potravy (napr. vodné plochy, mokrade, porasty krovín v otvorenej poľnohospodárskej krajine a pod.).
Slovenská republika pristúpila k Dohode 9. júla 1998, kedy bola uložená listina o pristúpení u depozitára Dohody (vláda Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska). Pre SR nadobudla Dohoda platnosť 8. augusta 1998.
Bližšie informácie:
Spracoval: Slovenská agentúra životného prostredia www.sazp.sk
Aktualizované: júl 2016