Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť (Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats) je výsledkom dlhoročnej snahy európskych štátov o koordinovaný postup pri ochrane rastlín a živočíchov a ich prírodných stanovíšť.
Vznikol z podnetu Rady Európy. Podpísaný bol počas 3. európskej konferencie ministrov životného prostredia v Berne 19. septembra 1979, preto sa označuje aj ako Bernský dohovor. Dohovor nadobudol platnosť 1. júna 1982.
Cieľom dohovoru je ochrana voľne žijúcich rastlín a živočíchov a ich prírodných stanovíšť v Európe, osobitne tých, ktorých zachovanie vyžaduje spoluprácu niekoľkých štátov, pričom osobitný dôraz sa kladie na ohrozené a zraniteľné druhy, vrátane ohrozených a zraniteľných sťahovavých druhov.
Text Dohovoru dopĺňajú 4 prílohy, ktoré obsahujú:
Príloha I
Prísne chránené druhy rastlín
Každá zo zmluvných strán príjme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na zabezpečenie osobitnej ochrany druhov flóry vymenovaných v tejto prílohe a na to, aby bolo zabezpečené zachovanie ich stanovíšť. Zámerné zbieranie, trhanie, odrezávanie alebo vykopávanie bude u takýchto rastlín zakázané. Každá zo zmluvných strán podľa potreby zakáže držbu alebo predaj týchto druhov (článok 4 a 5).
Príloha II
Prísne chránené druhy živočíchov
Každá zo zmluvných strán príjme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na zabezpečenie osobitnej ochrany druhom fauny, uvedených v tejto prílohe a na to, aby bolo zabezpečené zachovanie ich stanovíšť. Vo vzťahu k týmto druhom bude menovite zakázané:
Príloha III
Chránené druhy živočíchov
Každá zo zmluvných strán prijme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na zabezpečenie ochrany druhov fauny, vymenovaných v tejto prílohe. Akékoľvek ich využívanie bude regulované tak, aby sa zabránilo ohrozeniu ich populácií. Opatrenia, ktoré by mali byť prijaté budú zahrňovať:
Povinnosti zmluvných strán
Zmluvné strany sa pristúpením k Dohovoru zaväzujú:
Uplatňovanie Bernského dohovoru v Slovenskej republike
Slovenská republika podpísala Dohovor 28. apríla 1994. Ratifikačnú listinu podpísal prezident SR 15.8.1996. Slovensko sa tak stalo členskou krajinou Dohovoru s účinnosťou od 1.1.1997. Uplatnilo pritom výhrady voči dvom druhom živočíchov vymenovaným v Prílohe II., ako to umožňuje článok 22 ods.1 Dohovoru. Týmito druhmi boli vlk obyčajný (Canis lupus) a medveď hnedý (Ursus arctos). Dôvodom uplatnenia výhrady voči plneniu podmienok ochrany u týchto druhov živočíchov podľa článku 6 Dohovoru bol "súčasný stav ich populácií v Slovenskej republike, umožňujúci reguláciu ich početnosti bez ohrozenia ich existencie a funkcií v prírodných ekosystémoch" (Vestník MŽP SR, 1994, čiastka 2). S touto argumentáciou je však najmä v prípade vlka možné polemizovať, nakoľko v dôsledku jeho sústavného odstrelu je jeho funkcia v prírodných ekosystémoch najmä západného Slovenska viac než ohrozená.
V Prílohe I Dohovoru (prísne chránené rastliny) je uvedených 21 druhov rastlín, ktoré sa vyskytujú (prípadne sa v minulosti vyskytovali) aj v Slovenskej republike (napr. Marsilea quadrifolia, Salvinia natans, Cypripedium calceolus, Liparis loeselii, Spiranthes aestivalis, Trapa natans, Typha minima).
V Prílohe II Dohovoru (prísne chránené živočíchy) je vymenovaná prevažná väčšina druhov živočíchov vyskytujúcich sa v SR, ktoré sú chránenými druhmi živočíchov podľa vyhlášky MŽP SR č. 24/2003 Z.z., v znení zákona NR SR č. 543/2002 Z.z.
Legislatívna ochrana všetkých druhov rastlín a živočíchov uvedených v Prílohách I a II (teda aj tých ktoré nie sú chránené podľa uvedených vyhlášok) je zabezpečená zákonom NR SR č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny.
Požiadavky obsiahnuté v Prílohách III a IV Dohovoru by mali byť zohľadnené v pripravovaných nových právnych normách o poľovníctve a rybárstve.
Gestorom plnenia záväzkov vyplývajúcich z členstva v Bernskom dohovore je Ministerstvo životného prostredia SR.
Bližšie informácie:
Spracoval: Slovenská agentúra životného prostredia www.sazp.sk
Aktualizované: júl 2016