X Vážení návštevníci portálu,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že v piatok 22. 1. (po 16:00) bude Enviroportál nedostupný z dôvodu technickej údržby. Ďakujeme za pochopenie.
Tím Enviroportálu

Zvolen: Vzdelávací ústav NLC presunul svoje aktivity do online priestoru

06.05 2020, TASR

Zvolen, 5. mája – Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen (NLC – ÚLPV), ktorý sa zameriava na prácu s verejnosťou, pristúpil v súčasnom nepriaznivom období šírenia ochorenia COVID-19 k digitálnemu environmentálnemu vzdelávaniu. 


Ako TASR informovala pracovníčka ústavu Dana Chlpošová, zatvorené školy, paradoxne, otvorili nové výzvy na digitálne vzdelávanie, do ktorých sa zapája aj NLC – ÚLPV. ,,Napriek obmedzeným pracovným podmienkam sa tvoria najrozličnejšie materiály pre virtuálne prostredie s cieľom informovať a vzdelávať, napríklad krátke videá, články, kvízy, pracovné listy," informovala.

Súčasný stav výrazne ovplyvnil už aj začaté projekty, ktoré NLC – ÚLPV realizuje. Sú to najmä Detská lesnícka univerzita a Les ukrytý v knihe, ktoré si v tomto roku pripomínajú desať rokov svojej existencie. ,,Pod vplyvom týchto okolností sa NLC – ÚLPV rozhodol pokračovať v ich realizácii prostredníctvom internetu a pripraviť pre žiakov a školy metodické materiály na samostatné vzdelávanie," priblížila.

Keďže pandémia zasiahla aj ostatné európske krajiny, lesnícke vzdelávacie inštitúcie a lesní pedagógovia v zahraničí hľadajú cesty, ako napriek vzniknutej situácii pokračovať ďalej. Napríklad lotyšskí lesníci v spolupráci so štátnou televíziou natáčajú videokvízy a usporadúvajú súťaže v natáčaní videospotov súvisiacich s lesníctvom. ,,Momentálne pripravujú novú online hru pre školy, ktorá bude simulovať les v 3D zobrazení," pripomenula pracovníčka zvolenského lesníckeho ústavu.

Fínsky lesnícky vzdelávací inštitút sa zase rozhodol pokračovať v celonárodnom lesníckom kvíze pre žiakov s 38-ročnou neprerušenou tradíciou vo virtuálnom priestore aj s pomocou známeho fínskeho influencera.

Snahou NLC - ÚLPV je ponúknuť v tejto mimoriadnej celospoločenskej situácii kvalitné digitálne environmentálne programy, ktoré budú využiteľné v domácom vzdelávaní buď samotnými deťmi, alebo v spolupráci s rodičmi. ,,Vstup do lesov a pohyb v prírode má isté obmedzenia, ale tie nebránia, aby sa práve v tejto chvíli zdôrazňovala ich nenahraditeľná funkcia pre človeka. Keď to neskôr okolnosti dovolia, všetky aktivity lesnej pedagogiky sa opäť rozbehnú priamo v lese," konštatoval riaditeľ NLC - ÚLPV Milan Sarvaš.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna výchova a vzdelávanie