Zvolen: V LDM je výstava o živote lesmajstra a preparátora J. Boroškaya

09.09 2016, TASR

Takmer zabudnutú postavu slovenského lesníctva - lesmajstra, prírodovedca a zberateľa Jána Boroškaya približuje výstava, ktorú v týchto dňoch sprístupnili v Lesníckom a drevárskom múzeu (LDM) vo Zvolene. Koná sa pri príležitosti 175. výročia jeho narodenia.


Celý pracovný život Jána Boroškaya, rodáka z Horehronia, bol spätý so Zvolenom a jeho okolím. Prvé miesto získal v Kozelníku, ako notár pôsobil na Ostrej Lúke a vo Zvolene, 37 rokov pracoval ako hlavný lesný inšpektor.

,,Pracovné povinnosti vykonával zodpovedne, no v povedomí ľudí utkvel predovšetkým vďaka svojim záľubám. Už jeho súčasníci vyzdvihovali Boroškayovu zapálenosť pre poznávanie prírody," uviedol Marek Vanga z LDM.

Ľudia oceňovali hĺbku jeho poznania a neunikla im ani šikovnosť a precíznosť, s akou preparoval vtáky. V čase, keď zbierky prírodovedného charakteru vznikali prevažne inštitucionálne, on vybudoval zaujímavú amatérsku zbierku v niekoľkých náročných oblastiach prírodných vied, podloženú rozsiahlou znalosťou problematiky. Právom mu preto patrí miesto v panteóne významných prírodovedcov Slovenska.

Výstava v LDM by mala aspoň trochu poodhaliť zabudnuté fakty o Boroškayovom živote, jeho pôsobení vo Zvolene, zberateľskej vášni a preparačnom majstrovstve a ponúknuť tak súčasným obyvateľom mesta možnosť spoznať túto zaujímavú osobnosť.

Vystavené sú písomnosti súvisiace jednak s Boroškayovou prácou lesného inšpektora, ako aj s jeho záľubou v prírodných vedách a predovšetkým časti jeho zbierok: viac ako 40 exemplárov preparovaných vtákov, takmer 50 položiek z mineralogickej a 12 položiek z paleontologickej zbierky a kompletná zbierka vtáčích vajíčok.

Výstava sa koná v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Podujatie Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni