Zvolen: Absolventmi Detskej lesníckej univerzity je ďalších 39 žiakov ZŠ

20.06 2019, TASR

Zvolen, 19. júna - Les ako priestor na učenie a zároveň predmet i cieľ učenia. Takto mali možnosť počas jedného školského roka zažiť a vnímať les žiaci vybraných základných škôl (ZŠ) zo Zvolena, Banskej Bystrice, Pliešoviec, Zvolenskej Slatiny a Slatinských Lazov.


Počas ôsmich mesiacov sa 39 šiestakov stalo študentmi Detskej lesníckej univerzity a po jej absolvovaní si v stredu prevzali z rúk dekana Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene diplomy absolventov.

,,V októbri minulého roka na mladých študentov čakali index, tričko, skriptá, pracovné listy a hlavne odborné prednášky a aktivity lesnej pedagogiky. Už na prvej prednáške hľadali šiestaci odpoveď na otázku či dokáže počítačová hra „vyveštiť“ budúcnosť lesa. Zistili, že áno, a to vďaka rastovému simulátoru s názvom SIBYLA Suite a virtuálnej jaskyni, kde je možné vizualizovať prírodné a technické objekty a procesy," uviedla pre TASR Veronika Jaloviarová z Národného lesníckeho centra vo Zvolene.

,,Oddávna sa hovorí, že 'les sa vychováva sekerou', a preto bolo zaujímavé na ďalšom stretnutí vyskúšať si harvesterový trenažér na spiľovanie stromov. Deti tiež navštívili Zubriu zvernicu pri Topoľčiankach a spoznali aj prácu profesionálnych poľovníkov," uviedla ďalej zástupkyňa organizátora.

Vo Vysokoškolskom lesníckom podniku videli tiež prácu v lesnej škôlke a sami si prakticky vyskúšali sadenie mladých stromčekov, odobratie vývrtu letokruhov či orientáciu v lesníckych mapách. V Arboréte Borová hora malí študenti zase poodhalili tajomstvá stromov, ich plodov a semien.

Za osem mesiacov na Detskej lesníckej univerzite si mladí študenti robili poznámky, získavali prvé lesnícke skúsenosti, ale sa aj hrali a tiež oslávili 21. marec ako Medzinárodný deň lesov.

Podľa Jaloviarovej sa naučili milovať a chápať lesy a vnímať prírodu ako súčasť ich bytia, čo je správna cesta k tomu, aby oni sami lesy zachovali pre ďalšie generácie.

Už 9. ročník projektu Detská lesnícka univerzita sa v školskom roku 2018/2019 realizoval aj vďaka finančnej podpore partnerov. Koordinátorom projektu je Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen, hlavným partnerom sú Vojenské lesy a majetky SR, ďalšími partnermi sú Lesy SR, Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene a Zvolen, mesto lesníctva.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna výchova a vzdelávanie