Preskočit na obsah

ZVC a envirorezort budú rokovať o likvidácii nebezpečného odpadu z testovania

11.02 2021, TASR

Bratislava, 11. februára - Zväz výrobcov cementu (ZVC) SR a ministerstvo životného prostredia budú spoločne rokovať o spracovaní nebezpečného biologického odpadu z testovania na ochorenie COVID-19. Stretnutie sa uskutoční v najbližších dňoch. 

Envirorezort má spoločne so zväzom posúdiť možnosti cementární pri spaľovaní nebezpečného odpadu. ,,Všetky slovenské závody vyrábajúce cement disponujú najlepšími dostupnými technológiami, čo bola jedna z podmienok na bezpečné spracovanie takéhoto odpadu," povedal výkonný riaditeľ ZVC SR Rudolf Mackovič.

Približuje, že každá cementáreň si interne urobí analýzu možnosti bezpečnej likvidácie alternatívneho paliva vyrobeného z nebezpečného odpadu po testovaní. ,,A až po týchto krokoch ministerstvo rozhodne, kde sa tento odpad spracuje," poznamenal Mackovič.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR minulý týždeň potvrdilo, že biologický odpad by sa mohol spaľovať nielen v cementárňach, ale i v nemocničných spaľovniach či bratislavskej a košickej komunálnej spaľovni odpadov. Na likvidáciu vírusov je potrebná teplota vyššia ako 750 stupňov Celzia.

Novelu zákona o tom, že nebezpečný odpad z testovania sa odovzdá priamo poverenému zariadeniu na nakladanie s odpadmi, podpísala prezidentka SR. MŽP má zverejniť zoznam subjektov, ktoré budú oprávnené na likvidáciu.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Obnova rodinných domov Odpady