Preskočit na obsah

Zonácie národných parkov vrátane TANAP-u chce Budaj dokončiť do konca roka 2023

06.12 2022, TASR

Bratislava 5. decembra – Zonácie národných parkov (NP) chce envirorezort dokončiť do konca budúceho roka. Týka sa to aj najstaršieho Tatranského národného parku (TANAP). Pracuje aj na návrhu vyhlásenia nového Národného parku Poddunajsko.

Avizoval to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

,,Prípravy si vyžadujú detailný prieskum, zber údajov, spracovanie podkladov," povedala Katarína Butkovská zo sekcie ochrany prírody a biodiverzity rezortu. Verí, že v priebehu budúceho roka budú schopní predstaviť aj ďalšie návrhy zonácií. Za najnáročnejšiu považuje zonáciu Nízkych Tatier.

Budaj zároveň priblížil, že ministerstvo pracuje na návrhu vyhlásenia nového Národného parku Poddunajsko. ,,Slovensko má národné parky horského typu. Pritom vnútrozemská delta je jedinečná a to okolie by sme chceli urobiť národným parkom, ktorý by bol nížinného typu," poznamenal.

Slovenský raj, Muránska planina a Pieniny zonáciu už majú. Ministerstvo predstavilo v piatok (2. 12.) zonáciu ďalších troch národných parkov - Veľkej Fatry, Slovenského krasu a Polonín. Na návrhy čakajú Tatranský národný park, Malá Fatra a Národný park Nízke Tatry. Vyhlásenie zonácií šiestich národných parkov má vláda vo svojom legislatívnom pláne úloh naplánované na december.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Rezort MŽP SR