Preskočit na obsah

ZMOS žiada stiahnuť návrh reformy národných parkov z parlamentu

26.08 2021, TASR

Bratislava, 24. augusta Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada stiahnuť reformu národných parkov z rokovania parlamentu. Zákon odmieta ako celok. Považuje ho za nepremyslený, unáhlený krok predchádzajúci bezodkladnému dokončeniu zonácie národných parkov.

V návrhu zákona sa počíta s prevodom správy pozemkov vo vlastníctve štátu v národných parkoch pod ochranárov. Reforma sa má podľa ZMOS týkať nielen pozemkov v najprísnejšom stupni ochrany, ale všetkých chránených územiach a ich ochranných pásmach. ,,To sa však netýka len pozemkov, ale aj budov, teda všetkého iného nehnuteľného majetku nachádzajúceho sa na týchto pozemkoch vrátane hnuteľného majetku," podotkol hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Združenie v rámci medzirezortného pripomienkového konania vymenovalo aj negatívne sociálno-ekonomické dosahy. Návrh bude mať podľa ZMOS vplyv na výpadok daní na úrovni 977 000 eur ročne a výpadok podielových daní vo výške 965 000 eur ročne. Uvedením reformy do praxe očakáva aj zníženie zamestnanosti v konkrétnych regiónoch Slovenska. Poukazuje aj na zhoršenie regionálnej nerovnosti a zhoršenie sociálnych pomerov v regiónoch.

,,ZMOS zároveň očakáva zníženie hrubého domáceho produktu, neodborným vedením komplexu lesného hospodárstva a ochrany prírody a krajiny, ako aj zhoršenie podnikateľského prostredia a tiež zhoršenie obhospodarovania s majetkom štátu, keďže Štátna ochrana prírody SR nemá žiadne skúsenosti," skonštatoval Kaliňák. Podľa ZMOS-u by sa na správe národných parkov mali podieľať aj samosprávy.

Poslanci parlamentu by mali o novele zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorej súčasťou je reforma národných parkov, hlasovať v septembri. O reforme viedol envirorezort sériu diskusií po celom Slovensku. Na začiatku augusta sa uskutočnilo posledné rokovanie o budúcnosti národných parkov vo Svite. To sprevádzali protesty niekoľkých desiatok nespokojných ľudí.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les