Preskočit na obsah

ZMOS: Pripravované regionálne centrá EF majú potenciál

13.10 2021, TASR

Bratislava 12. októbra – Pripravované regionálne centrá Environmentálneho fondu (EF) pomôžu všetkým obciam, ktoré nemajú vlastné kapacity na napísanie žiadosti o dotácie a nemajú ani zdroje na objednanie si takýchto služieb u externých firiem. 

Uviedol to prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Radomír Brtáň. Zriadenie centier chápe aj ako ústretovosť a otvorenosť EF voči samosprávam. Decentralizácia služieb pomocou regionálnych centier a blízkosť odborníkov pre konzultácie k pripravovaným žiadostiam či dotáciám má podľa Brtáňa potenciál. Tvrdí, že pridanou hodnotou môže byť aj zvýšenie dôvery a zlepšenie transparentnosti procesov fondu.

,,EF nie je jediným nástrojom na budovanie základnej infraštruktúry, ako napríklad vodovody a kanalizácie, zberné dvory, kompostárne, respektíve zatepľovanie verejných budov, boli by sme však radi, keby alokácie postačovali ročne aspoň na podporu niekoľkých desiatok až stoviek žiadostí," poznamenal Brtáň s tým, že vtedy sa ochrana životného prostredia reálnejšie prejaví v živote obyvateľov.

Envirofond plánuje v krajských mestách na Slovensku otvoriť regionálne centrá. Fond aktuálne pracuje na otvorení prvej prevádzky v Košiciach, ďalšie centrum by malo byť v Banskej Bystrici. Ich cieľom je byť bližšie k žiadateľom, obciam, a minimalizovať neúspešnosť ich žiadostí o dotáciu, ktoré sú vyradené v procese formálnej správnosti.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Projekty, dotácie