Zimné sčítanie vodného vtáctva na dolnom Zemplíne najviac ovplyvnilo počasie

15.01 2019, TASR

Senné, 14. januára – Zimné sčítanie vodného vtáctva počas uplynulého víkendu na dolnom Zemplíne najviac ovplyvnilo počasie a hlavne to, že v dôsledku ochladenia zamrzli Senianske rybníky a celá Zemplínska šírava.


TASR o tom informoval Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. ,,Mnohé vtáky sa presunuli na vodné toky a mnohé odleteli ďalej na juh," uviedol s tým, že na Šírave ešte v čase, keď boli posledné malé plôšky nezamrznuté, zachytili približne 500 vtákov šiestich druhov. ,,Na Senianskych rybníkoch nebolo nič z vodných vtákov, lebo tie úplne zamrzli a jedince sa presunuli na Laborec, Ondavu, Tisu," povedal. Práve na poslednej menovanej rieke zaznamenali najväčšie počty. "Bolo tam vyše 3000 kačíc a s veľkou pravdepodobnosťou sú zo Zemplínskej šíravy," poznamenal.

Pomerne dobré počty zaznamenali podľa Repela aj na Laborci, kde evidovali okolo 800 kačíc divých. ,,Druhou najpočetnejšou skupinou bola hlaholka severská - 54 a potom ďalšie druhy, ako je kormorán, volavka popolavá, beluša veľká, kačica chrapka, potápače veľké, ktorých bolo 34, ale aj orliaky morské. Tých sme zaznamenali viacero," vymenoval. Z horských druhov, ktoré pozorovali, spomenul Repel vodnára potočného a rybáriky riečne. Na dolnom Zemplíne sa do sčítavania zapojilo do desať ľudí. ,,V teréne sme strávili tri dni," ozrejmil s tým, že sa presúvali aj na Spiš.

Chránený areál Zemplínska šírava bol vyhlásený v roku 1968 na výmere 622 hektárov, a to hlavne z dôvodu ochrany významnej migračnej lokality vodného a pri vode žijúceho vtáctva a hniezdičov na východnom Slovensku, ale aj preto, aby sa vytvorila najmä pre migrujúce vtáctvo zóna pokoja. Uvádza sa to webe Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat, ktorá toto územie spravuje.

Senianske rybníky patria, čo sa týka vodného a pri vode žijúceho vtáctva, medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality na Slovensku. Zaznamenaných tu bolo približne 290 druhov, z toho viac ako 120 tam hniezdi alebo v minulosti hniezdilo. Sú národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 213 hektárov a zároveň chráneným vtáčím územím, ktoré má niečo vyše 2600 hektárov.

Údaje získané v rámci zimného sčítania vodného vtáctva - ktorého hlavný medzinárodný termín bol určený na 12. a 13. januára, ale pokračovať bude do 20. januára - sú neskôr podľa informácií zverejnených na stránke CHKO Vihorlat využívané pre ochranu populácii a biotopov sledovaných druhov vtákov.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mimovládne organizácie Ochrana prírody