Preskočit na obsah

Žilina: Na vyclievacej pošte zaistili balík z Thajska so vzácnou rastlinou

24.05 2023, TASR

Žilina, 23. mája – Na žilinskej vyclievacej pošte zaistili príslušníci finančnej správy balík z Thajska so vzácnou rastlinou, ktorej dovoz je zakázaný. Hovorkyňa Colného úradu (CÚ) Žilina Božena Chríbiková doplnila, že rastlinu našli po otvorení kartónovej škatule. 

,,Bola zabalená v papieri s popisom Operculicarya pachypus. Išlo o ojedinelú zásielku, ktorú si cez internetový obchod objednal muž z Trenčína. Podľa jeho slov nemal vedomosť o tom, že 17 centimetrov dlhá rastlina vrátane koreňa podlieha ochrane a je predmetom dohovoru CITES. Chýbali mu potrebné povolenia aj rastlinolekárske osvedčenie," povedala Chríbiková.

Rastlinolekársky inšpektor podľa nej vydal k rastline vstupný zdravotný doklad pre rastliny a rastlinné produkty, zastavil dovoz a určil jej karanténu. ,,Zásielkou sa zaoberal aj Vedecký orgán SR. Zistil, že dovážaným živým organizmom je vzácny druh rastliny pôvodom z Madagaskaru, ktorý je zaradený v červenom zozname ohrozených druhov svetovej únie ochrany prírody s klesajúcim populačným trendom. Jeho spoločenská hodnota je vyčíslená na 1200 eur," uviedla hovorkyňa CÚ Žilina. Rastlinu nemohli prepustiť do voľného obehu, preto ju umiestnili v záchytnom stredisku – Arboréte Borová Hora, kde jej venujú odbornú starostlivosť, dodala Chríbiková. UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody