Preskočit na obsah

Žilina: Mesto chce v roku 2022 spustiť priemyselnú kompostáreň

22.02 2021, TASR

Žilina, 21. februára – Mesto Žilina chce v roku 2022 spustiť priemyselnú kompostáreň. Celková výška oprávnených výdavkov projektu je 2.099. 334 eur, ministerstvo životného prostredia schválilo žiadosť mesta o nenávratný finančný príspevok vo výške 1.994.367,30 eura. Mesto o tom informovalo na sociálnej sieti.

Na kompostáreň by si mesto malo dlhodobo prenajať plochu v katastrálnom území Dolného Hričova. „Zhodnocovať budeme zelený odpad z údržby mestskej zelene, zo záhrad občanov a kuchynský bioodpad, vyprodukovaný v našom meste. Kompost využijeme na rekultiváciu mestských zelených plôch a školských záhrad,“ uviedla žilinská samospráva.

Primátor Žiliny Peter Fiabáne na sociálnej sieti pripomenul, že od 1. januára sa v meste spustil zber bioodpadu. „Vybudovaním mestskej kompostárne sa blížime k ďalšiemu posunu v nakladaní s odpadmi. Súčasťou projektu je aj zabezpečenie nevyhnutne potrebných zariadení na prevádzku, nákup zberovej techniky a ďalších nádob na zber kuchynského odpadu. Kapacita novovybudovaného zariadenia v rámci projektu bude 3000 ton ročne a množstvo recyklovaného kuchynského bioodpadu dosiahne 2500 ton za rok,“ doplnil Fiabáne.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady