Preskočit na obsah

Zelený Merkúr ocenil prácu SMZ Jelšava

27.04 2022, Enviroportal

Víťazom 3. ročníka súťaže Zelený Merkúr sa stala spoločnosť Slovenské magnezitové závody z Jelšavy, ktoré patria medzi najvýznamnejších výrobcov magnézia v Európe. Spoločnosť zvíťazila za využitie úžitkovej zložky oxidu horečnatého z odvalu Kohútik a jeho následnú rekultiváciu.

Vďaka tejto aktivite sa ušetrila primárna surovina, opätovne sa použil odpadový materiál a v neposlednom rade sa výrazne zvýšila estetická úroveň okolitej krajiny. 

Ocenenie za druhé miesto putuje akciovej spoločnosti AGRO CS Slovakia, Lučenec. Spoločnosť sa pýši titulom najväčšieho producenta pestovateľských substrátov na Slovensku. Komisia ocenila výrobu organických hnojív a bezrašelinových substrátov, v ktorých bola rašelina nahradená vlastným kompostom z biologicky rozložiteľných odpadov. Ďalším dôvodom úspechu tejto spoločnosti je aj výroba hodnotnejšieho a klimaticky prijateľnejšieho kompostu s názvom Bokashi.

Tretie miesto obsadila spoločnosť Greentech Slovakia, Banská Bystrica, ktorá patrí medzi významných recyklátorov PET fliaš v Európe. Vďaka tomu dávajú fľašiam nový život a prispievajú tak k šetreniu primárnych surovín, k zníženiu emisií CO2 a energetickej efektívnosti. Spoločnosť bola ocenená nielen za inovatívne technológie recyklácie PET fliaš, ale aj za optimalizáciu zhodnotenia priemyselných odpadov formou výroby tuhých alternatívnych palív.

Špeciálne motivačné ocenenia za účasť si na slávnostnom vyhodnotení prevzali aj konatelia spoločností ADRIAN GROUP, s. r. o.,  Banská Bystrica a registrovaného sociálneho podniku POH, s. r. o., zo Zvolena.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásili organizácie s rôznym predmetom podnikania – od stavebnotechnických riešení, cez produkciu pestovateľských substrátov i výrobu organických hnojív až k recyklácii PET fliaš, končiac výrobou magnézia. Vyhlasovateľom súťaže je Banskobystrická regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Partnermi sú Slovenská agentúra životného prostredia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: SAŽP

Copyright © Enviroportal 2023

Súvisiace články

Značky

Zaujímavosti Zelené hospodárstvo