Zelené oázy budú tento rok zamerané viac na podporu biodiverzity v mestách

18.11 2019, TASR

Banská Bystrica, 15. novembra - Nadácia Ekopolis spustila v týchto dňoch už 14. ročník grantového environmentálneho programu Zelené oázy.


Témou tohto ročníka je podpora biodiverzity – rozmanitosti života, a to najmä v mestskom prostredí. Medzi najlepšie projekty sa rozdelí 60 000 eur. ,,V tomto ročníku sme sa zamerali na podporu vytvárania alebo rozširovania menších zelených plôch v zastavanom území miest a obcí s cieľom zlepšiť hniezdne možnosti spevavcov, vysádzať potravne dôležité rastliny pre opeľovače - včely, čmeliaky a motýle, budovať napájadlá, prepájať existujúce zelené plochy biokoridormi, zlepšiť podmienky pre život malých stavovcov, ako sú veverice, ježe či jašterice, nevyhnutne potrebných pre rovnováhu v prírode,“ hovorí programový manažér z Nadácie Ekopolis Milan Hronec.

Hlavným cieľom programu Zelené oázy je podpora trvalej starostlivosti o oblasti, ktoré slúžia širokej verejnosti, podporujú ochranu prírody a trvalú udržateľnosť.

„Naša spolupráca s Nadáciou Ekopolis priniesla doteraz Slovensku 324 nových alebo obnovených zelených miest, ktoré plnia svoju úlohu nielen z pohľadu životného prostredia, ale aj z pohľadu budovania vzťahov medzi lokálnymi komunitami, ktoré sa pričinili o ich vznik či revitalizáciu. Pri budovaní ciest a výstavbe sídel by sme nemali zabúdať na rovnováhu, ktorú potrebujeme udržiavať s prírodou,“ uviedol Anton Molnár, riaditeľ komunikácie spoločnosti Slovnaft, ktorá na projekte participuje.

V predošlom ročníku Zelených oáz sa do prvého kola zapojilo až 123 žiadateľov, z ktorých poradný vybor v dvoch kolách vybral najlepších 23 projektov na realizáciu. Aktuálny ročník však prinesie malú zmenu v podobe jednokolového procesu hodnotenia projektov s možnosťou zapojenia verejnosti do hlasovania.

Výzva na podávanie projektov je otvorená od 12. novembra 2019 do 13. januára 2020. Po uzávierke prijímania žiadostí bude odborná komisia vyberať najlepšie návrhy, ktoré sa už od jari budú môcť realizovať. Podrobné informácie o grantovej výzve a možnostiach, ako požiadať o grant v programe Zelené oázy sú na: www.ekopolis.sk, www.oazy.sk a www.slovnaft.sk.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mimovládne organizácie Projekty, dotácie