Preskočit na obsah

Zázrak jesennej migrácie potešil tisíce nadšencov po celej Európe

04.10 2022, Enviroportal

Viac ako 19 tisíc ľudí sa počas prvého októbrového víkendu zúčastnilo jubilejného 30. ročníka EuroBirdwatchu - Európskeho Festivalu vtáctva, najväčšej európskej akcie zameranej na pozorovanie vtákov.

Tridsaťdva partnerských organizácií BirdLife International, na Slovensku zastúpenej Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) pripravilo pre záujemcov viac ako 750 akcií, na ktorých boli návštevníci svedkami vtáčej migrácie a pozorovali spolu viac ako 4,6 milióna vtákov na svojej ceste na zimoviská na juhu. SOS/BirdLife Slovensko v posledných rokoch túto celoeurópsku akciu koordinuje.""

Na Slovensku sa pri tejto príležitosti konalo 6 podujatí, na ktorých účastníci pozorovali takmer 3 tisíc jedincov rôznych druhov vtákov (presne 2946). Medzi najpočetnejšie pozorované druhy u nás patrila kačica divá (998 jedincov), čajka smejivá (870 jedincov) a stále ešte migrujúce lastovičky (500 jedincov).

Jesenná migrácia vtáctva je skvelou ukážkou fascinujúceho sveta života vtákov, ktorý má verejnosť čoraz viac v obľube. Členovia a dobrovoľníci zo SOS/BirdLife Slovensko boli okrem Senianskych rybníkov cez víkend záujemcom k dispozícií s odbornými výkladmi aj na Trnavských rybníkoch, vodnej nádrži Sĺňava, v Košiciach a na dvoch akciách v Banskej Bystrici.

„Jubilejný 30. EuroBirdwatch bol dôležitým míľnikom tejto, už tradičnej celoeurópskej akcie. Preto sme radi, že máme možnosť toto podujatie koordinovať,“ hovorí Ján Gúgh zo SOS/BirdLife, ktorý sa postaral o úspešný priebeh akcie. „V rámci Európy bolo tento rok najviac pozorovateľov vtáctva v Maďarsku, kde sa zúčastnilo takmer 3 800 ľudí na 137 akciách a najviac vtákov pozorovali vo Fínsku, kde bolo spočítaných viac ako 1,5 milióna vtákov na migrácii,“ doplnil Ján Gúgh.

Zuzana Lackovičová zo SOS/BirdLife Slovensko povedala: „Okrem ekovýchovnej funkcie EuroBirdwatchu sú zaznamenané údaje využiteľné aj pri výskume a ochrane vtáctva a môžu prispieť k lepšiemu poznaniu populácií ohrozených druhov alebo k štúdiu zmeny migrácie vtákov v dôsledku globálnych zmien. Napríklad na Slovensku sa v posledných rokoch na priečkach najpočetnejšie pozorovaných druhov striedajú kačica divá, škorec a čajka smejivá, na rôznych lokalitách podľa meniacich sa podmienok.“

Ján Gúgh ďalej informoval: „Tento rok bolo zaujímavé, že v mnohých krajinách Európy boli zaznamenané pomerne vysoké počty migrujúcich lastovičiek obyčajných. Niektoré krajiny hlásili dokonca vrchol migrácie lastovičiek. Až 10 krajín uviedlo lastovičku medzi  top 3 najpočetnejšími zaznamenanými druhmi, pričom začiatok októbra je pre ne nezvyčajne neskorý termín v krajinách mimo Stredomoria. Naznačuje to dynamické zmeny v migrácii, kedy sa lastovičky zasekli v Európe v dôsledku ochladenia v septembri a čakali na vhodné podmienky, aby mohli pokračovať v migrácii na juh. Pre lastovičky pri prudkom ochladení na ťahu je hrozbou hlavne nedostatok ich potravy – hmyzu, ktorý kvôli chladu nelieta. Takéto nepravidelné zmeny môžu predstavovať nebezpečenstvo pre zasiahnuté druhy, pretože sa rýchlym zmenám a výkyvom nedokážu prispôsobiť.“

Doplňujúce informácie:

Podrobnejšie výsledky a prehľady z minulých rokov EuroBirdwatch.

Zdroj: SOS/BirdLife Slovensko

Copyright © Enviroportal 2023

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Zaujímavosti