Žarnovica sa chce uchádzať o zdroje na zakúpenie mobilnej kompostárne

29.11 2019, TASR

Žarnovica, 28. novembra - Žarnovická samospráva by chcela získať prostriedky na kúpu mobilnej kompostárne. Aktuálne preto pripravuje projekt, s ktorým sa chce o zdroje na tento účel uchádzať.


,,Na základe zverejnenej výzvy ministerstva životného prostredia je momentálne možnosť podporiť mestá a obce v budovaní kompostární. V našom prípade by sme chceli vybudovať mobilnú kompostáreň. Žiadateľom by mal byť mestský podnik služieb, ktorý tieto služby pre mesto vykonáva," priblížil zámer projektový manažér mesta Pavel Hudec.

Ako ďalej uviedol, technológia kompostárne by mala byť mobilná. V prípade záujmu by tak podnik mohol službu spracovania biologicky rozložiteľného odpadu ponúknuť aj okolitým obciam.

Podľa Hudeca je aktuálne celý projekt v procese prípravy, odhadované náklady sa pohybujú na úrovni približne 200.000 eur. ,,Presnú cenu ešte nevieme, pretože sme vo fáze prípravy celého projektu. Robíme špecifikácie pre jednotlivé súčasti mobilnej kompostárne. Bude tam traktor, nakladač a samotná mobilná kompostáreň, teda zariadenie, ktoré odpad jednak poseká a potom pomieša," podotkol Hudec.

Kompostáreň by bola podľa Hudeca pre mesto prínosom jednak z hľadiska úspory finančných prostriedkov, ale perspektívna aj z hľadiska neustále sa zvyšujúcich sa nárokov v oblasti spracovania odpadov. ,,Kompostáreň v Žarnovici je v rukách súkromných majiteľov. Mestský podnik za spracovanie odpadu v kompostárni platí, v tom prípade by to bola úspora nákladov, ak by si to dokázal robiť vo vlastnej réžii," dodal Hudec.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP Odpady