Zapojte sa aktívne do Európskeho týždňa mobility 2018

14.09 2018,

Európsky týždeň mobility 2018 (ETM 2018) štartuje už túto nedeľu (16. september) a 22. septembra ho uzavrie tradičný Deň bez áut.  Do dnešného dňa sa do národnej kampane, ktorú koordinuje rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia - Slovenská agentúra životného prostredia,  zapojilo už 51 slovenských miest a obcí.    


Vlastnou kampaňou podporilo Európsky týždeň mobility aj Ministerstvo dopravy a výstavby SR a pripojili sa aj samosprávne kraje. S 50-percentnou zľavou a bezplatnou prepravou bicyklov tak budeme môcť počas ETM 2018 cestovať vo vybraných vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko a v prímestských autobusoch. V niektorých sídlach sa prevezieme zadarmo aj v mestskej hromadnej doprave (MHD). Zväz autobusovej dopravy podporí kampaň vyčlenením reklamného priestoru na propagáciu myšlienky ETM 2018 na zadných sklách prímestských autobusov a vo vozidlách bude distribuovať letáčiky ku kampani. Zároveň sa bude snažiť prostredníctvom kampane „Skús bus“ prilákať ľudí z áut do hromadnej dopravy. Spoločnosť ARRIVA Slovakia a. s. podporí kampaň súťažami a aktivitami v 4 regiónoch Slovenska, kde je prevádzkovateľom dopravných služieb

Vďaka partnerom kampane a zapojeným mestám, obciam a inštitúciám povzbudíme obyvateľov Slovenska, aby si vyskúšali rôzne riešenia mobility dostupné vo svojich obciach a mestách a spochybnili rozšírený názor, že jedinou vhodnou možnosťou prepravy sú samostatné autá. Jedným zo spôsobov, ako to riešiť, je prehodnotiť každodenné potreby z hľadiska prepravy a vnímať cestu z bodu A do bodu B ako prostriedok na obohatenie nášho dňa. Počas týždňa mobility budú preto obyvatelia vyzývaní a motivovaní, aby  zvážili posolstvo témy tohtoročnej kampane „Kombinuj a choď“ a yyskúšali si napríklad verejnú dopravu, bicykel, pešiu chôdzu, alebo ich vhodnú kombináciu. Tým, že prijmeme myšlienku multimodality a zavedieme do našich presunov udržateľné spôsoby dopravy, môžeme pozitívne ovplyvniť nielen naše životné prostredie, ale aj zistiť, že sme šťastnejší, zdravší a dokonca aj to, že sa nám znížil čas a náklady na dopravu. Vďaka prijatej výzve možno prídeme na to, že cesta do práce nemusí byť len nudné presúvanie sa v dopravných zápchach, ale naopak môže byť príjemná a zábavná.

Tých váhavejších sa budú snažiť počas ETM 2018 presvedčiť svojimi aktivitami slovenské samosprávy zapojené do kampane, ktoré opäť pripravili rôznorodý inšpiratívny program. Napríklad v Galante už v prvý deň ETM 2018 na celý deň uzatvoria v rámci cyklistickej súťaže Okolo Slovenska hlavnú ulicu č. 75 pre motorové vozidlá. Počas slávnostného  vyhodnotenia pretekov odovzdá  primátor mesta v rámci ETM 2018  štyrom riaditeľom základných škôl cyklostojany, ktoré budú nainštalované pri ich športoviskách. Návštevníkov mesta určite zaujmú aj ukážky veľkostí  parkovacích miest pre rôzne typy osobných áut, autobusy alebo stojany na bicykle. V Banskej Bystrici sa môžu tešiť na verejnú diskusiu Doprava - mesto – ľudia, Svetelnú cyklojazdu mestom, či na interaktívnu inštaláciu Cyklotriptych, počas ktorej si budú môcť vyskúšať spojenie zdravého pohybu a umenia. Vo Zvolene otvoria, opäť po roku  námestie pre cyklistov a športovcov a v Moldave nad Bodvou je na ulici naplánovaný šachový turnaj o Pohár ETM. V Bánovciach nad Bebravou uzavrú počas Dňa bez áut niektoré ulice a centrum mesta pre festival MňamFest, pričom zabezpečia špeciálnu MHD. Do cyklojazdy mestom sa môžete zapojiť napríklad v Trnave (Bercajgel) a Senci (Cykloprehliadka pamätihodností mesta). V Štúrove už tradične pripravili pre obyvateľov všetkých vekových skupín podujatia počas celého týždňa, ktoré vyvrcholia 22. septembra športovým dňom, počas ktorého budú obyvatelia vyzvaní, aby prišli inak ako autom a preto bude MHD počas celého dňa zdarma. Ak sú aktivity samospráv ohraničené ETM 2018, ich trvalé opatrenia pre udržateľnú  mobilitu budú ich obyvatelia a návštevníci využívať dlhodobo. Napríklad v Trnave budú mať obyvatelia a návštevníci možnosť vyskúšať si zdieľanie elektrobicyklov prostredníctvom systému „Arboria Bike". O ďalších aktivitách samospráv a ich trvalých  opatreniach sa viac dočítate na stránke www.eurotm.sk. 

Ak samosprávy ešte stále zvažujú možnosť zapojiť sa do národnej kampane majú možnosť zaregistrovať sa až do 22. septembra 2018.
 
ETM sa koná každý rok  od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility. Na podporu kampane vyhlasuje MŽP SR v spolupráci so SAŽP aj Národnú súťaž o Cenu ETM v troch kategóriách Aktívna samospráva, Efektívne trvalé opatrenie a Originálna aktivita. Jej cieľom je zvýšiť motiváciu samospráv zapojiť sa do najväčšej kampane na podporu udržateľnej mestskej mobility v Európe a vytvoriť priestor na vzájomnú inšpiráciu a súťaživosť medzi sídlami na Slovensku. Samosprávy, ktoré majú záujem uchádzať sa o cenu Národnej súťaže ETM  sa môžu prihlásiť do 1. októbra 2018.
 

Copyright © 2019

Súvisiace články

Značky

Podujatie