Začal sa 13. svetový kongres FAO o lesoch a ich ochrane

19.10 2009, TASR

Začal sa 13. svetový kongres FAO o lesoch a ich ochrane

Buenos Aires 19. októbra (TASR) Zastavenie likvidácie lesov najmä v oblasti trópov patrí k nosným témam 13. svetového kongresu o lesoch, ktorý sa začal pod záštitou Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v argentínskom Buenos Aires.

Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA. Zhruba 4 500 odborníkov bude až do konca týždňa diskutovať o využívaní lesa, jeho ochrane, druhovej rozmanitosti, ako aj s tým súvisiacich sociologických, ekologických a ekonomických aspektoch. Približne tretina zemskej pevniny je pokrytá lesom. Život asi štvrtiny obyvateľov Zeme priamo alebo nepriamo závisí od lesa a jeho produktov.

Lesy sú najdôležitejšími pevninskými ekosystémami. Nie sú len zdrojom potravy, energie a dreva, ale poskytujú aj životný priestor a ochranu zvieratám. Okrem toho regulujú klímu, chránia pôdu pred eróziou, poskytujú pitnú vodu a regulujú množstvo oxidu uhličitého.

Riaditeľ FAO Jacques Diouf v úvodnom prejave v nedeľu poukázal na skutočnosť, že klimatické zmeny sú nebezpečenstvom aj pre lesy. Predstavitelia Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) vyzvali delegátov, aby konečne rozbehli prípravu celosvetovej dohody o zastavení odlesňovania do roku 2020.

Každú minútu padne za obeť pílam alebo svetovým koncernom les o rozlohe 36 futbalových ihrísk. ,,Ročne tak strácame 13 miliónov hektárov lesa," povedal Philip Göltenboth z nemeckej pobočky WWF.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky