Preskočit na obsah

WWF: Žiada zachovať bezzásahový režim v slovenských pralesoch

01.10 2018, TASR

Bratislava, 27. septembra - Environmentálne organizácie žiadajú zachovať v slovenských pralesoch bezzásahový režim. Tretina z nich nepatrí medzi chránené územia s najvyššou ochranou.


Vyplýva to z pripomienok k pripravovanej novele zákona o lesoch, ktoré Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR poslal Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko spolu s občianskym združením (OZ) Prales, organizáciami SOS/BirdLife Slovensko, Via Iuris a iniciatívou My sme les. TASR o tom informovala Helena Čárska z WWF Slovensko.

,,Lesný zákon dnes pozná lesy hospodárske či energetické, no nepozná prírodné lesy a pralesy. Takéto najvzácnejšie lesné ekosystémy na Slovensku sú bez náležitej ochrany. Ak Slovensko nevyhlási v územiach rezervácie, o chvíľu už môže byť neskoro," uviedla riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Podporu k pripomienkam vyjadrilo viac ako 3600 občanov. Žiadajú nevykonávať v pralesoch žiadnu ťažbu ani náhodnú, napríklad kvôli lykožrútovi. Pri ostatných chránených územiach by o náhodnej ťažbe mal rozhodnúť orgán ochrany prírody a krajiny. Úmyselnú ťažbu navrhujú ochranári v chránených územiach nevykonávať v čase hniezdenia vtákov od 1. marca do 15. júla. Malo by to pomôcť zabrániť ubúdaniu vzácnych i bežných druhov vtákov.

WWF uvádza, že na Slovensku je podľa výsledkov mapovania pralesov 10 580 hektárov pralesov a pralesových zvyškov. No až 31 percent z tejto rozlohy nie je primerane chránených, teda na území nie je vyhlásený 5. stupeň ochrany a je v nich možné ťažiť drevo či poľovať.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody