Preskočit na obsah

WWF: Šelmám v slovensko-česko-poľskom pohraničí bráni 99 bariér putovať krajinou

03.05 2021, TASR

Bratislava, 1. mája  – Veľkým šelmám v pohraničí Slovenska, Česka a Poľska bráni v bezpečnom putovaní krajinou 99 bariér. Vyplýva to z výstupov medzinárodného projektu ConnectGreen, ktorý takéto kritické miesta mapuje. 

Odborníci odhalili 40 takýchto miest v Česku a 50 na slovenskej strane Západných Karpát. Keďže šelmy nie sú pri presunoch viazané hranicami štátov, experti tvrdia, že pre ochranu ich migračných trás je potrebná medzinárodná spolupráca. Jedným z takýchto území sú podľa expertov Kysuce.

Najdôležitejšie hraničné biokoridory, umožňujúce pohyb zveri do Čiech, Poľska a späť, prechádzajú cez dve kolízne miesta s dopravnou infraštruktúrou, a to v Skalitom a Svrčinovci. ,,Údolím Kysuce od Žiliny až po hranice s Poľskom vedie frekventovaná cesta I/11, železnica a stavia sa tu diaľnica. Navyše celé údolie je takmer súvisle zastavané. Tieto bariéry výrazne sťažujú priechodnosť krajiny pre živočíchy," povedala Miroslava Plassmann z WWF Slovensko.

Ján Kadlečík zo Štátnej ochrany prírody SR upozornil, že pripomienkovali pripravovaný návrh zákona o územnom plánovaní. ,,Je nevyhnutné, aby ochrana biokoridorov nebola boj, ale samozrejmosť," povedal.

Odborníci zvolili pre výskum štyri rôzne územia v celých Karpatoch. ,,Kľúčové je, aby sa naše dáta dostali vo všetkých štátoch do územných plánov. ČR môže byť inšpiráciou pre ostatných – od roku 2020 sú u nás migračné koridory veľkých cicavcov záväzným podkladom pre prípravu územných plánov všetkých stupňov a musí sa s nimi počítať," doplnil Martin Strnad z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR.

Odborníci dodali, že projekt ConnectGreen vytvoril odborný podklad. Záležať podľa nich bude na tom, ako sa ho podarí vo všetkých karpatských krajinách premietnuť do praxe.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody