Preskočit na obsah

WMO: Koncentrácie skleníkových plynov dosiahli vlani rekordné hodnoty

26.10 2021, TASR

Ženeva 25. októbra – Koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére dosiahli vlani rekordné hodnoty, informovala v pondelok Organizácia Spojených národov. 

Ako píše agentúra AFP, táto pripomienka zhoršujúcich sa klimatických zmien prichádza necelý týždeň pred začiatkom svetovej klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe.

Z tohtoročnej správy o skleníkových plynoch Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) vyplýva, že miera rastu koncentrácie skleníkových plynov bola vlani vyššia, než bol ročný priemer v období medzi rokmi 2011 a 2020.

Koronavírusová pandémia a výsledné spomalenie svetovej ekonomiky vyvolali dočasný pokles emisií, nemali však rozoznateľný vplyv ani na koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére, ani na mieru ich rastu. WMO pripomenula, že priemerné teploty budú stúpať dovtedy, kým budú do ovzdušia tieto plyny vypúšťané.

Vzhľadom na dlhú životnosť oxidu uhličitého (CO2) však budú teploty stúpať aj niekoľko desaťročí po tom, čo planéta dosiahne uhlíkovú neutralitu.

,,Pri súčasnom tempe zvyšovania koncentrácií skleníkových plynov budeme do konca tohto storočia svedkami zvýšenia teploty, ktoré ďaleko presiahne ciele Parížskej dohody," povedal šéf WMO Petteri Taalas.

Signatári Parížskej dohody sa zaviazali udržať zvyšovanie priemernej globálne teploty na 1,5–2,0 stupne Celzia oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena