Preskočit na obsah

Nariadenie o boji proti globálnemu odlesňovaniu sa týka aj EÚ

14.09 2022, TASR

Štrasburg 13. septembra – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok podporili nové pravidlá, ktoré navrhla Európska komisia s cieľom pomôcť obmedziť globálne odlesňovanie. Je to krok správnym smerom a týka sa aj Európy, uviedli slovenskí europoslanci Michal Wiezik a Martin Hojsík (obaja PS), informuje spravodajca TASR zo Štrasburgu.

Obaja europoslanci z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE), ktorí v minulosti pôsobili ako aktivisti za ochranu prírody, ocenili, že EP sa postavil za to, že Európa zákazom predaja výrobkov z odlesnenej alebo znehodnotenej pôdy nesmie prispievať k ničeniu najvzácnejších lesov na planéte.

Wiezik, ktorý na túto tému v pondelok večer vystúpil v pléne europarlamentu, pripomenul, že EÚ má na celosvetovom odlesňovaní podiel takmer 11 percent. Európania sú teda priamo zodpovední za to, že miznú lesy v Amazónii či Indonézii kvôli palmovému oleju, sóji alebo hovädziemu mäsu.

,,Teší ma, že už nemyslíme len na seba, ale prijímame legislatívu, ktorá má odlesňovanie na globálnej úrovni zastaviť. Je to dobre pripravený a na vedeckých poznatkoch postavený dokument," vysvetlil Wiezik.

Za dôležité považuje to, že nová stratégia nezohľadňuje len tretie krajiny, kde k odlesňovaniu dochádza, ale ako súčasť problému vidí aj situáciu v EÚ.

,,My neodlesňujeme, ale dochádza k veľkej degradácii lesov, k premene primárnych a starých lesov na plantáže. Degradácia je v nariadení EÚ zahrnutá, čo ma teší," opísal situáciu.

Za najväčší problém považuje neucelenosť politiky EÚ, keď na jednej strane máme ambiciózny plán na zastavenie globálneho odlesňovania a na strane druhej žiadame zvýšenie ťažby v európskych lesoch v záujme vyššieho pálenia biomasy. ,,Požadujem, aby si europarlament uvedomil svoju úlohu. Má občanom priniesť fungujúcu a konzistentnú legislatívu a to nie je možné, ak obeťou sú lesy drancované nadmernou ťažbou," odkázal Wiezik.

Martin Hojsík tiež ocenil, že EP podporil pripravované nariadenie, a vyjadril radosť, že sa netýka len obchodníkov s drevom.

,,K odlesňovaniu a ničeniu tropických pralesov neprispieva len ťažba dreva. Je to aj chov hovädzieho dobytka na kožu, ktorá končí ako materiál pre topánky," upozornil.

Aj preto podľa neho europoslanci do nariadenia zahrnuli viac sektorov vrátane bánk. ,,Môžeme sa tváriť, že my s tým nič nemáme, že my lesy nedrancujeme, ale keď sú do toho zapojené európske banky, tak tiež nesieme zodpovednosť," skonštatoval Hojsík. A spresnil, že sa to netýka len lesov v zahraničí, ale aj toho, akým spôsobom sa ničia lesy v rámci Európy a aj na Slovensku.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP Les