Vzácne žeriavy popolavé pozorovali na Orave

20.10 2009, TASR

Vzácne žeriavy popolavé pozorovali na Orave

Bratislava 20. októbra (TASR) Počas uplynulých dní pozorovali ľudia v rámci jesennej migrácie 19 vzácnych žeriavov popolavých pri Oravskej priehrade v Chránenom vtáčom území Horná Orava. Tieto operence hniezdia najmä v severnej Európe a ich hniezdenie na Slovensku sa prvýkrát zaznamenalo v tomto roku v Iňačovciach pri Michalovciach.

Pri dobrých podmienkach využívajú žeriavy po ceste aj iné odpočinkové miesta, avšak v menších kŕdľoch. Tak bol pozorovaný aj spomínaný kŕdlik 19 dospelých žeriavov a mladých vtákov. ,,Pozorovanie týchto nádherných vtákov pri preletoch v typickom klinovitom zoskupení určite poteší oko každého človeka," povedal riaditeľ Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko Miroslav Demko.

Každý rok na jeseň prelietavajú tisíce vtákov na svoje zimoviská, ktoré ležia v Severnej Afrike, Malej Ázii a aj v južnej Európe. Na Slovensku je známa najmä ťahová cesta východom krajiny, niekedy však bývajú kŕdle pozorované aj v iných oblastiach. Naše územie zväčša operence preletia bez prerušenia a zastávku majú až na najbližšom migračnom zhromaždisku v susednom Maďarsku, kde sa každú jeseň vystrieda až 200 000 žeriavov.

TASR informoval Ján Gúgh z ornitologickej spoločnosti.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky