Preskočit na obsah

VZ OSN schválilo podporu bicyklovania ako nástroja v boji proti zmene klímy

17.03 2022, TASR

New York 16. marca – Spolu 193 členov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov prijalo v utorok rezolúciu podporujúcu bicykle ako nástroj boja proti klimatickým zmenám. Rezolúcia, ktorú navrhlo Turkménsko, bola prijatá jednomyseľne a – ako všetky rezolúcie Valného zhromaždenia OSN – je nezáväzná.

Text rezolúcie obsahuje výzvu, aby členské štáty OSN ,,začlenili bicykel do verejnej dopravy v mestskom i vidieckom prostredí, a to v rozvojových i rozvinutých krajinách".

Zvýšenie cyklistickej dopravy prostredníctvom zlepšenia bezpečnosti na cestách a podpory bicyklovania pomôže – podľa rezolúcie – dosiahnuť ,,trvalo udržateľný rozvoj vrátane zníženia emisií skleníkových plynov".

V rezolúcii sa tiež odporúča, aby členské štáty ,,zahrnuli bicykle a cyklistickú sieťovú infraštruktúru, ktorá spája komunity, do medzinárodných, regionálnych, národných a subnárodných rozvojových politík a programov". Text vyhlásenia súčasne špecifikuje, že by sa to malo realizovať podľa možností jednotlivých členských štátov.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Doprava