Výstavbu veľkých a nebezpečných skládok by mala odobriť obec

28.09 2009, TASR

Výstavbu veľkých a nebezpečných skládok by mala odobriť obec

Bratislava 28. septembra (TASR) Na výstavbu skládky nebezpečného odpadu alebo veľkej skládky by mal byť potrebný súhlas obce, kde sa má skládka postaviť, ako aj príslušného vyššieho územného celku. Túto zmenu sa v novele tzv. stavebného zákona na najbližšej schôdzi parlamentu už po tretí raz pokúsi presadiť poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo. Podporu právnej norme chce hľadať aj v koaličných radoch.

,,Nič viac, nič menej, len to, aby takíto stavitelia boli povinní presvedčiť tých, ktorí zastupujú ľudí priamo na území," konštatoval. Podľa neho by sa tým vyriešili podobné situácie, ako v prípade pezinskej skládky odpadov, s ktorou nesúhlas vyjadrilo v petícii vyše 8 000 ľudí, ako aj mesto Pezinok.

Súčasná právna úprava neumožňuje obciam a samosprávnym krajom v plnej miere aktívne vystupovať v procese rozhodovania o budovaní alebo rozširovaní skládok odpadov priamo na ich území. Opozičný poslanec s posilnením ich kompetencií však v parlamente už dvakrát neuspel. Ako objasnil Frešo, oproti predchádzajúcim návrhom sa v súčasnej novele už nevyžaduje aj súhlasné stanovisko susediacich obcí.

Navrhovaná účinnosť novely je od 1. januára 2010.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky