Preskočit na obsah

V. Tatry: Víkendový vietor polámal a vyvrátil zhruba 8500 stromov

07.03 2017, TASR

Po víkendovom vetre (4. - 5. 3.) ostalo v Tatranskom národnom parku (TANAP) na území v správe Štátnych lesov TANAP-u ležať ďalších približne 6 400 metrov kubických (m3) dreva, čo je viac ako 8 500 stromov. Škody sú vyčíslené zhruba na 5 800 eur.

,,Poškodené boli najmä lesné porasty v ochranných obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, kde vietor podľa prvotných odhadov polámal alebo vyvrátil celkovo 6 000 m3 dreva," uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Pavol Fabian. Najviac zasiahnuté bolo ústie Javorovej a Širokej doliny, kde popadané stromy odrezali cestu k obom horárňam. Zatiaľ čo v Tatranskej Javorine náporom silného vetra podľahlo okolo 2000 m3 dreva, ochranný obvod Podspády odhadol objem kalamity na 4000 m3. Zvyšných 400 m3 predstavujú škody, ktoré nahlásili z ochranných obvodov Oravice a Habovka.

Ďalšie škody na majetku štátu v správe Štátnych lesov TANAP-u spôsobil vietor na účelových zariadeniach, poškodené boli nielen turistické smerovníky, pútače, ale aj oplotenie. Zničená bola aj terénna stanica v Bobrovci a snehová jama v Tatranskej Javorine.

,,Pracovníci sú v teréne a snažia sa sprístupniť všetky úseky stromami zatarasených lesných ciest. Obozretní by mali byť aj návštevníci, ktorí musia počítať s tým, že za takéhoto počasia sa môžu na turistických chodníkoch nachádzať aj vetrom vyvrátené stromy či konáre," uviedla koordinátorka pre vonkajšiu komunikáciu Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.

Vietor v Tatranskom a Pieninskom národnom parku vyčíňal aj 24. februára. Jeho náporom vtedy neodolalo takmer 2000 živých stromov, čo predstavuje 1 335 m3 dreva. Škody na účelových zariadeniach a budovách vtedy odhadli na 3 000 eur.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy Les