Výsledky kampane ETM 2016 a Národnej súťaže ETM 2016 vyhlásia počas Národnej konferencie Cyklistická doprava

06.10 2016,

Národnou konferenciou Cyklistická doprava vyvrcholí 11. a 12. októbra v Martine kampaň Európskeho týždňa mobility 2016 (ETM 2016) na Slovensku, ktorej národným koordinátorom je Slovenská agentúra životného prostredia.

Záštitu nad konferenciou prevzali minister životného prostredia SR László Sólymos, minister výstavby a regionálneho rozvoja SR Arpád Érsek, a podpredseda NR SR a primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar a  organizujú ju Nadácia Ekopolis, OZ Mulica Žilina, Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica a ďalší partneri.

Na konferencii odznejú aktuálne informácie o možnostiach a podmienkach čerpania dotácií z eurofondov na rozvoj cyklodopravy a cykloturistiky na Slovensku. Preto sú prednášky zostavené tak, aby účastníci konferencie získali čo najviac vedomostí o príkladoch dobrej praxe zo zahraničia, ale aj od domácich odborníkov v tejto oblasti. Počas prvého dňa konferencie, 11. októbra 2016, vystúpi zástupca ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zo sekcie riadenia programov regionálneho rozvoja (RO pre IROP), ako aj zástupcovia samosprávnych krajov, ktoré majú už v oblasti cyklorozvoja úspešne rozbehnuté aktivity. V rámci prvého dňa konferencie je naplánovaná aj slávnosť ( o 19.00 h v penzióne Čierna pani  v Martine) na ktorej budú vyhlásené výsledky národnej kampane ETM 2016, do ktorej sa v tomto roku zapojilo 47 samospráv. Spoznáme aj víťazov Národnej súťaže ETM 2016, ktorú vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia. V rámci súťažných kategórií (aktívna samospráva, originálna aktivita, efektívne trvalé opatrenie a originálna fotografia/poster) sa do nej prihlásilo 18. samospráv.

Druhý deň národnej konferencie je venovaný prezentáciám zahraničných odborníkov. Lars Christensen z Nórska porozpráva o zimnom arktickom bicyklovaní, Tamás Mátrai o cyklorozvoji v Maďarsku a Hana Bruhová z Centra dopravního výskumu priblíži proces prípravy plánov udržateľnej mobility v mestách Českej republiky. Súčasťou konferencie sú aj sprievodné podujatia, a to exkurzia do skanzemu Jahodnícke háje a Ferratová vychádzka so sprievodcom.

Európsky týždeň mobility (ETM) sa koná každý rok od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility, aby vyzvali svojich obyvateľov využívať pre prepravu multimodálnu dopravu (peši, bicyklom či hromadnou dopravou). Národnú kampaň organizujú Slovenská agentúra životného prostredia s Ministerstvom životného prostredia SR v spolupráci s Nadáciou Ekopolis. Viac informácií o kampani ETM, aktivitách a trvalých opatreniach jednotlivých zapojených miest nájdete na webovej stránke www.eurotm.sk

Copyright © 2019

Súvisiace články

Značky

Doprava Podujatie