Výskumné centrum EÚ vytvorilo aplikáciu na mapovanie výskytu invazívnych druhov

27.02 2017, TASR

Novú mobilnú aplikáciu na identifikovanie a zdieľanie informácií o invazívnych druhoch rastlín a živočíchov vyvinulo Spoločné výskumné centrum (JRC) Európskej komisie (EK).

Občania môžu používaním tejto aplikácie prispieť k mapovaniu šírenia invazívnych druhov. Aplikácia obsahuje podrobné informácie a zábery 37 invazívnych druhov rastlín a živočíchov. Odoslaním fotografie a polohy týchto škodcov používatelia prispejú k vytváraniu európskej databázy výskytu invazívnych druhov.

,,Krása tejto aplikácie spočíva v tom, že z jej používateľov vytvára vedcov, ktorí pomáhajú monitorovať invazívne druhy ohrozujúce biodiverzitu v EÚ. Zozbierané informácie zlepšia prehľad o výskyte daných druhov a zvýšia aj povedomie občanov o tomto probléme," uviedol eurokomisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics.

Únijný zoznam invazívnych druhov obsahuje napríklad americkú vevericu sivú, prenášajúcu vírus smrteľný pre iné veverice alebo medvedíka čistotného, ktorý takisto šíri choroby nebezpečné pre zver aj ľudí. Na zozname sú tiež rastliny ako boľševník obrovský, ohrozujúce celé ekosystémy.

Invazívne druhy spôsobujú v celej EÚ každoročne škody v hodnote niekoľkých miliónov eur. Novú aplikáciu si môžu zadarmo stiahnuť používatelia operačného systému Android aj iOS.

 

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Informačné a monitorovacie systémy Ochrana prírody