X Vážení návštevníci portálu,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že v piatok 22. 1. (po 16:00) bude Enviroportál nedostupný z dôvodu technickej údržby. Ďakujeme za pochopenie.
Tím Enviroportálu

Výberová chronológia povodní so závažnými následkami za posledných 10 rokov

15.10 2020, TASR

Bratislava, 14. októbra – V obci Jezersko v okrese Kežmarok sa našiel utopený muž. Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igor Pavlik pre TASR prípad potvrdil s tým, že sa čaká na obhliadajúceho lekára. 

TASR v tejto súvislosti prináša výberovú chronológiu povodní s obeťami na životoch či s rozsiahlymi materiálnymi škodami.

16. mája 2010 – V riečke Nitrica neďaleko hornonitrianskej obce Nitrianske Sučany našli utopeného 62-ročného muža z okresu Prievidza. Svedkovia ho videli prechádzať okolo riečky Nitrica, ktorá bola čiastočne rozvodnená, no nedosahovala prvý povodňový stupeň. Dažde a záplavy zasiahli aj východ Slovenska a okres Myjava.

2. júna 2010 – Do rozvodneného potoka Belina vo Fiľakove spadol 25-ročný muž, jeho telo objavili v sobotu 5. júna podvečer. Išlo o prvú obeť povodní v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

2. júna 2010 – V rozvodnenej rieke Hron v obci Hronovce sa utopil 37-ročný muž. Večer počas večernej kontrolnej obchádzky videl starosta obce, ako muž vezúci sa na bicykli spadol do rieky.

4. júna 2010 – Doslova katastrofickú noc majú za sebou obyvatelia obce Nižná Myšľa v okrese Košice-okolie, keď museli približne 200 ľudí evakuovať, pretože sa po výdatných dažďoch začal zosúvať svah. Zosuvy pôdy a praskanie domov postihli aj obce Veľká Lodina, Čaňa, Ždaňa či Sady nad Torysou.

15. augusta 2010 – Záplavy na hornej Nitre si vyžiadali dve obete. Prvou bol muž z Handlovej, ktorý sa snažil zachraňovať svoj automobil. Druhou obeťou bol 51-ročný železničiar z Veľkých Krštenian, ktorý počas vrcholiacej prívalovej vlny odstraňoval prekážky z koľajníc na trati Prievidza - Handlová. Kmeň stromu spadol na železničiara, následkom čoho stratil vedomie a spadol do rozvodnenej riečky.

7. júna 2011 – Prívalová vlna po prudkom lejaku zatopila viacero obcí v Malých Karpatoch, okrem obce Píla aj Častú, Doľany a Horné Orešany. Boli zaplavené domy, pre strhnutý most obec zostala odrezaná od okolia.

16. mája 2014 – V obci Dlhoňa v okrese Svidník sa v nočných hodinách stal nezvestným starší občan. Jeho telo našli nadránom na brehu potoka.

21. júla 2014 – Prívalová vlna po silnej búrke vo Vrátnej doline zničila cestu z Terchovej k spodnej stanici sedačkovej lanovky na Chleb. Prívalové povodne ohrozovali sever okresu Žilina a okres Prievidza.

19. júla 2018 – V noci z 18. na 19. júla v oblasti Vysokých Tatier spadli intenzívne zrážky, ktoré spôsobili značné škody na majetku v obciach Ždiar, Tatranská Javorina, Stará Lesná a ďalších.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Havárie a živelné pohromy Voda