Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

Chronológia kauzy predaja emisných kvót

03.12 2020, TASR

Bratislava, 2. decembra - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vyhralo spor o zaplatenie vyše 34 miliónov eur so spoločnosťou Interblue Group (Europe) AG. Okresný súd Bratislava I žalobu spoločnosti zamietol v celom rozsahu. Rozsudok nie je právoplatný, žalobca môže proti nemu podať odvolanie.

Sporný predaj emisných kvót oxidu uhličitého americkej spoločnosti Interblue Group, ktorá sídlila v garáži, je z roku 2008. Na tom, že emisie predala do Japonska mala zarobiť 47 miliónov eur.

Chronológia kauzy predaja emisných kvót:

 • 8. októbra 2008 - Vláda SR zobrala na vedomie informáciu ministra životného prostredia SR Jána Chrbeta (SNS) o predaji emisných kvót v objeme 15 miliónov ton za cenu 6,05 eura (182 Sk) za tonu.
 • 13. novembra 2008 - Minister Ján Chrbet a predstavitelia firmy Interblue Group podpísali dohodu o predaji emisných kvót AAU.
 • 2. decembra 2008 - Ministerstvo životného prostredia SR oznámilo, že sa podarilo zakontrahovať významnú časť slovenských voľných emisných kvót AAU. Z predaja mala Slovenská republika získať vyše dve miliardy Sk (66,3 milióna eur).
 • 25. apríla 2009 - Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) vyzval ministra životného prostredia Jána Chrbeta, aby zverejnil zmluvy týkajúce sa predaja nadbytočných emisných kvót.
 • 6. mája 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič na návrh premiéra Fica odvolal z funkcie ministra životného prostredia Jána Chrbeta. Jeho nástupcom sa stal Viliam Turský (SNS).
 • 21. mája 2009 - Minister životného prostredia Viliam Turský zverejnil na internetovej stránke ministerstva zmluvu o predaji emisných kvót AAU.
 • 20. augusta 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič odvolal na návrh premiéra Fica z funkcie ministra životného prostredia Viliama Turského. Riadením ministerstva poveril vicepremiéra Dušana Čaploviča (Smer-SD).
 • 8. septembra 2009 - Vicepremiér Dušan Čaplovič rozhodol o vypovedaní opčného práva medzi Slovenskom a americkou spoločnosťou Interblue Group.
 • 21. septembra 2009 - Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda spolu s poslancami Pavlom Frešom a Luciou Žitňanskou (obidvaja SDKÚ-DS) podali na Generálnu prokuratúru (GP) SR podnet na úplné zrušenie zmluvy medzi MŽP SR a spoločnosťou Interblue Group o predaji emisných kvót.
 • 28. októbra 2009 - Na návrh premiéra Roberta Fica vymenoval prezident Ivan Gašparovič do funkcie ministra životného prostredia Jozefa Medveďa (Smer-SD).
 • 29. októbra 2009 - Interblue Group, ktorá od Slovenska kúpila 15 miliónov ton emisných kvót oxidu uhličitého, požiadala o ďalších osem miliónov ton. 
 • 12. januára 2010 - Minister životného prostredia SR Jozef Medveď oznámil, že Interblue Group postúpila svoje práva na spoločnosť Interblue Europe so sídlom vo Švajčiarsku.
 • 12. januára 2010 - Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) potvrdila, že na základe pokynu Špeciálnej prokuratúry začal vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Prezídia PZ v kauze predaja emisií trestné stíhanie pre trestný čin porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.
 • 7. októbra 2013 - Polícia zastavila trestné stíhanie v kauze emisie z čias prvej vlády Roberta Fica. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.
 • 4. februára 2014 - Úrad špeciálnej prokuratúry zverejnil zoznam ľudí a firiem, ktoré obchodovali so spoločnosťou Interblue Group. V zozname zverejnenom na žiadosť ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) boli firmy registrované v SR a v zahraničí.
 • 13. februára 2014 - Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) nevyslovili nedôveru premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD). Opozícia (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) v návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze pripomínala, že v roku 2008 MŽP SR ovládané SNS a Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót, čím daňoví poplatníci podľa opozície prišli o 47 miliónov eur.
 • 2. júna 2014 - Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR ukončil právoplatne vyšetrovanie kauzy predaja emisií, keď dospel k záveru, že predaj, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie, sa síce stal, ale nie je trestným činom.
 • 24. júla 2014 - Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zdôraznil, že v prípade kauzy emisií sa síce skutok stal, ale nie je trestným činom, čo vyplýva podľa neho aj z Trestného poriadku.
 • December 2016 - Švajčiarska spoločnosť Interblue Group AG, ktorá sa považuje za nástupcu Interblue Gropu, podala žalobu na súd, v ktorej MŽP SR žalovala o viac 34 miliónov eur.

Súvisiaci článok: Envirorezort nebude musieť zaplatiť 34 miliónov eur spoločnosti Interblue

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Emisie Rezort MŽP SR