Vodohospodári vo Veľkých Kozmálovciach spúšťajú do prevádzky nový rybovod

12.12 2019, TASR

Veľké Kozmálovce, 11. decembra – Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v týchto dňoch ukončil výstavbu nového rybovodu na vodnej stavbe Veľké Kozmálovce.


Slávnostnou kolaudáciou sa vo štvrtok 12. decembra oficiálne spustí do prevádzky takmer 500 metrov dlhá stavba, ktorá spriechodňuje migračnú bariéru pre vodné živočíchy na rieke Hron.

Súčasťou rybovodu sú aj miesta na odpočinok pre ryby s pokojnejšou vodou. „Stavba je navrhnutá ako bezprepážkový kanál s bystrinnými prvkami, ktorý má nahradiť neexistujúcu trasu pre protiprúdový pohyb rýb. Koryto rybovodu je navrhnuté tak, aby sa čo najviac podobalo prírodným podmienkam v rieke. Keďže ide o stavbu zameranú na zlepšenie kvality prírodného prostredia miestneho ekosystému, na kvalitu prác dohliada aj bioekologický dozor,“ uviedol hovorca SVP Marián Bocák.

Stavba pozostáva z niekoľkých objektov. Okrem samotného rybovodu sú to aj preložky káblov vysokého napätia a optických káblov, vodovodného potrubia a kanalizácie. „Stavebné práce s nákladmi 1.614.075,37 eura s DPH sú financované zo zdrojov Európskej únie a začali v auguste 2018,“ povedal Bocák.

Ako doplnil, SVP od roku 2016 z vlastných zdrojov spriechodnil 48 migračných bariér, z fondov EÚ boli financované ďalšie štyri stavby. „Momentálne je v realizácii 11 stavieb, na ďalších šesť je predložená žiadosť o nenávratný finančný príspevok. V budúcom období pripravujeme ďalších 40 takýchto žiadostí na odstránenie migračných bariér,“ dodal Bocák.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody