Voda je najcennejšie bohatstvo, ktoré musíme chrániť

21.10 2009, TASR

Voda je najcennejšie bohatstvo, ktoré musíme chrániť

Bratislava 21. októbra (TASR) Podľa vicepremiéra a povereného ministra životného prostredia Dušana Čaploviča (Smer-SD) nemôže byť žiadna novela zákona úpravou k horšiemu. Reagoval tak na poslanecký návrh Petra Pelegriniho (Smer-SD) novelizovať zákon o ochrane prírody tak, aby sa v prípade verejnoprospešných stavieb, ako je napríklad plánovaný ropovod medzi Slovenskom a Rakúskom, zjednodušila výstavba aj v piatom ochrannom pásme. Poslanec dnes svoj návrh z rokovania parlamentu nakoniec stiahol.

Podpredseda vlády v tejto súvislosti zdôraznil, že voda je najcennejšie bohatstvo, ktoré si treba chrániť. ,,Preto nesúhlasí s tým, aby sa nad strategické záujmy Slovenska, medzi ktoré patrí ochrana pitnej vody, nadradili akékoľvek iné záujmy," uviedol pre TASR jeho hovorca Michal Kaliňák. Zároveň objasnil, že z týchto dôvodov bola poslanecká novela zákona stiahnutá z rokovania Národnej rady (NR) SR.

Návrh novely zákona dnes kritizoval podpredseda strany Most-Híd a poslanec NR SR Zsolt Simon s tým, že ide proti záujmom Slovenska. Okrem toho, že zhoršoval ochranu prírody, ohrozoval podľa neho aj zdroje pitnej vody na Žitnom ostrove. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) priblížil, že variant, že by ropovod viedol cez Žitný ostrov, ktorý je zdrojom pitnej vody, je len jeden z viacerých.

Predkladateľ Pelegrini v odôvodnení zmeny právnej normy objasnil, že novelizáciou zákona navrhuje doplniť také právne predpisy, ktoré vytvárajú neopodstatnené a legálne neprekonateľné prekážky na uskutočnenie aktivít, ktoré sú z hľadiska Slovenskej republiky v sektore energetiky zásadné.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky