Vo Švédsku zadržali aktivistov, ktorí vyliezli nad vchod do sídla vlády

16.06 2016, TASR

Švédska polícia zatkla dnes štyroch environmentálnych aktivistov, ktorí vyliezli nad vchod do sídla vlády v prezlečení za stavebných robotníkov. Videozáznam z incidentu zverejnil švédsky denník Expressen.


Zábery ukazujú, ako si aktivisti oblečení v žltých pracovných vestách a stavebných prilbách postavili k obom stranám vchodu do sídla vlády rebríky. Dvaja z nich odpútali pozornosť ochrankárov a druhí dvaja medzičasom vyliezli na strechu vstupného portálu, kde rozvinuli transparent. Ochranka privolala policajtov, ktorí štvoricu zatkli pre podozrenie z neoprávneného vniknutia a napadnutia príslušníkov ochranky.

Hovorkyňa aktivistov Emma Ornová pre agentúru AP povedala, že protestujú proti plánom švédskeho štátneho energetického koncernu Vattenfall predať svoje uhoľné bane a elektrárne v Nemecku českým investorom. Environmentalisti vyzvali vládu na zastavenie tohto predaja a odstavenie uhoľných baní, aby sa zabránilo otepľovaniu klímy skleníkovými plynmi. Hovorkyňa povedala, že aktivisti nepoužili násilie pri "trme-vrme", ktorá vypukla, keď sa ochrankári pokúšali stiahnuť aktivistov z rebríkov. Polícia uviedla, že dostala správu o potýčke s bezpečnostnými pracovníkmi, nik však nebol zranený. Očakáva sa, že vláda čoskoro rozhodne, či predaj povolí. Keď o tejto záležitosti rokovali minulý mesiac poslanci parlamentu, environmentálny aktivista na nich začal striekať z galérie pre verejnosť červenú tekutinu.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mimovládne organizácie