Vláda: Schválila koncepciu rozvoja a realizácie zeleného verejného...

04.10 2019, TASR

Bratislava, 2. októbra - Tovary, služby či stavebné práce by sa mohli obstarávať s nižším negatívnym vplyvom na životné prostredie. Ráta s tým Koncepcia rozvoja a realizácie zeleného verejného obstarávania v SR, ktorú v stredu schválila vláda.


Koncepciu predložili Ministerstvo životného prostredia SR a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) SR. Pripomínajú, že zelené verejné obstarávanie je pre štát strategickým nástrojom. Podľa predkladateľov je na Slovensku úroveň uplatňovania zeleného verejného obstarávania dlhodobo nízka, čo kritizuje aj Európska komisia.

Materiál informuje o modeli posilnenia implementácie zeleného verejného obstarávania v podmienkach SR. Model bol vytvorený za účelom naplnenia cieľov Stratégie environmentálnej politiky SR do roku 2030 (Zelenšie Slovensko) zabezpečovať zeleným verejným obstarávaním aspoň 70 percent z celkovej hodnoty verejného obstarávania.

Ministerstvo, ako aj ÚVO už podľa predloženého materiálu pripravili všeobecnú metodiku k zelenému verejnému obstarávaniu, ktorú obstarávatelia budú môcť nájsť na webovej stránke ÚVO.

,,Slovensko pri zelenom verejnom obstarávaní zaostáva. Verím, že náš spoločný materiál to zmení," poznamenal počas brífingu po rokovaní vlády minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Ako doplnil, vlani sa medzi verejnými obstarávateľmi na Slovensku realizoval prieskum, do ktorého sa zapojilo 700 obstarávateľov. Podľa Sólymosa sa zhruba pri ôsmich percentách objednávok využívalo zelené verejné obstarávanie.

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák po rokovaní vlády poznamenal, že v stredu sa urobil prvý zásadný krok k tomu, aby sa presne pomenovalo, čo je to zelené verejné obstarávanie z hľadiska životného prostredia. Potvrdil, že ÚVO bude spolu s envirorezortom realizovať aj koncepčné školenia. Ako dodal, témou zeleného verejného obstarávania sa zaoberajú aj na každom výjazdovom rokovaní vlády v regiónoch. ,,Dnes sme urobili prvý zásadný krok. Je tu všeobecná metodika, teda prvý konkrétny návod, ako si viete nastaviť podmienky súťaže, aby ste išli do zeleného verejného obstarávania," dodal Hlivák s tým, že následne budú vypracované tri produktové listy. Doplnil, že ÚVO chce v tejto problematike spolupracovať aj s OECD.

Filozofiu zeleného verejného obstarávania schvaľuje aj minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD). Pripomína, že aj jeho rezort pripravil pred časom materiál, podporujúci takúto formu tendrov. ,,Túto tému však musíme vnímať vo všeobecnosti aj tak, či chceme obstarávať najlacnejšie, alebo zeleno, lebo to nie sú rovnaké veličiny. Podporu nášho rezortu však zelené obstarávanie určite má," povedal.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Rezort MŽP SR Zelené hospodárstvo