Preskočit na obsah

Podanie žiadosti o povolenie pre malé ČOV sa má predĺžiť

21.11 2023, TASR

Bratislava 20. novembra – Podanie žiadosti o zosúladenie povolenia na vypúšťanie odpadových vôd sa má predĺžiť. Vlastník malej čistiarne odpadových vôd (ČOV) do 50 obyvateľov by mal o to požiadať orgán štátnej vodnej správy do 31. decembra 2028. 


Vyplýva to z novely vodného zákona, ktorý v pondelok schválila vláda. Zároveň odsúhlasila, aby parlament rokoval o návrhu v skrátenom legislatívnom konaní. Vodný zákon ustanovuje nové povinnosti pre vlastníkov malých ČOV do 50 ekvivalentných obyvateľov. Vzhľadom na náročnosť zosúladenia existujúceho stavu malých ČOV s prijatou právnou úpravou a povinnosťami pre ich vlastníkov je podľa envirorezortu potrebné lehotu predĺžiť. Ak by sa lehota nepredĺžila, malé ČOV, ktoré majú dnes právoplatné povolenia na šesť alebo desať rokov, by sa nemohli prevádzkovať. Inak by im hrozila sankcia, uviedlo ministerstvo životného prostredia.

,,Osobitne upozorňujeme, že ide najmä o malé domové ČOV, dva až šesť ekvivalentných obyvateľov, ktorých prevádzkovatelia alebo vlastníci musia mať dostatočný časový priestor, aby získali informácie o zaradení ČOV podľa kategórií a k tomu prislúchajúce limitné hodnoty ukazovateľov znečistenia," poukázal rezort v materiáli. Tiež je podľa neho potrebné zohľadniť obmedzené kapacity štátnej vodnej správy na okresných úradoch, ktorá musí všetky povolenia pre malé ČOV prehodnotiť podľa jednotlivých kategórií.

Za rok 2020 vydali desiatky tisíc rozhodnutí pre malé ČOV. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) taktiež vysvetlil, že ďalší legislatívny návrh, ktorý sa týka sanovaní environmentálnych záťaží, sa dorieši na budúcotýždňovom rokovaní vlády, v pondelok rokovanie o tomto bode prerušili. ,,Vyskytla sa technikália, ktorú musíme doriešiť s ministerstvom financií, promptne to urobíme," uistil minister. Zmena zákona má napríklad priniesť povinnosť envirofondu vrátiť vlastníkovi nehnuteľnosti, na ktorej sanovali envirozáťaž, ním uhradené financie. 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda